Kandidatprogram i kemi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 253
- 49 i första hand
- Antagna
- 32
- urval 2
- Reserver
- 34
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,69 | 18,69 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,85 | 20,83 | +0,98 |
| Antagna totalt | 41 | 32 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 6 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 6 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 6 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 6 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,69 → 18,69 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 18,60 → 18,60 (±0) | 1,20 → 1,25 (+0,05) |
| HT 2024 | 18,23 → 18,28 (+0,05) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 17,71 → 17,19 (−0,52) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2022 | 16,28 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,03 → 14,63 (−2,40) | 0,95 → 0,95 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,63 | 16,15 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 17,19 | 15,84 |
| HT 2024 | 18,28 | 18,10 |
| HT 2025 | 18,60 | 17,66 |
| HT 2026 | 18,69 | 20,83 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 81 | 15 |
| HT 2009 | 106 | 17 |
| HT 2010 | 125 | 17 |
| HT 2011 | 156 | 28 |
| HT 2012 | 142 | 25 |
| HT 2013 | 146 | 23 |
| HT 2014 | 161 | 28 |
| HT 2015 | 186 | 25 |
| HT 2016 | 193 | 21 |
| HT 2017 | 186 | 25 |
| HT 2018 | 154 | 20 |
| HT 2019 | 133 | 25 |
| HT 2020 | 211 | 29 |
| HT 2021 | 235 | 40 |
| HT 2022 | 243 | 23 |
| HT 2023 | 248 | 27 |
| HT 2024 | 257 | 37 |
| HT 2025 | 246 | 39 |
| HT 2026 | 253 | 49 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 18,69 | 1,25 | 7,9 | 253 |
| Stockholms universitet Stockholm | 16,77 | 0,50 | 6,5 | 195 |
Om programmet
Universum, Jorden, vi själva, till och med våra tankar och vårt humör - allt är egentligen kemi. Kemister kan bidra med lösningar på många av dagens och framtidens utmaningar som energi, hälsa och miljö. Som utbildad kemist har du många möjligheter till spännande jobb. Kandidatprogrammet i kemi ger en solid bas inom hela kemiområdet, samt valfri specialisering inom en eller flera grenar av kemin. Under den första halvan av programmet läser du ett basblock med grundkurser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Kemister | 51 700 kr40–74 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i kemi - Fysikalisk kemi och beräkningskemiBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsprogrammet i kemiteknikBI20,47HP1,50Sökande/plats9,8
- Masterprogram i kemi - Organisk kemiBI–HP–Sökande/plats–
- Teknisk-naturvetenskaplig bastermin med reserverad plats på kandidatprogram i biologi, kemi eller geovetenskapBI16,51HP1,15Sökande/plats12,1
- Masterprogram i kemi - BiokemiBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - KemiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1600
UU-P1600 · nationell antagning
253 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,69 | 22 | 18,69 | 16 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,85 | 3 | 20,83 | 2 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 13 | 1,25 | 11 | 26 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i kemi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kemi vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,69, HP 1,25 och BII 20,83. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i kemi vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 253 personer, varav 49 i första hand. 32 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i kemi vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,69 HT 2026 mot 18,6 HT 2025. Sökande: 253 mot 246.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i kemi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(160)
- Män37 %(93)
- 24 år eller yngre87 %221
- 25–34 år11 %28
- 35 år eller äldre2 %4
- Antagna kvinnor63 %(20)
- Antagna män37 %(12)
Anmälningskod UU-P1600. Källa: UHR.