Kandidatprogram i kemi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-57053
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 195
- 24 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 6,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,31 | 16,77 | −0,54 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,50 | −0,45 |
| Betyg (BII) | 17,41 | 17,41 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,31 → 16,77 (−0,54) | 0,95 → 0,50 (−0,45) |
| HT 2025 | 17,35 → alla behöriga antogs | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2024 | 19,41 → 17,71 (−1,70) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| HT 2023 | 18,91 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,07 → 16,74 (−0,33) | 1,00 → 0,65 (−0,35) |
| HT 2021 | 19,57 → 17,97 (−1,60) | 1,15 → 0,85 (−0,30) |
| HT 2020 | 17,03 → 17,03 (±0) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,31) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,03 | 18,45 |
| HT 2021 | 17,97 | 17,40 |
| HT 2022 | 16,74 | 16,22 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 17,71 | 20,31 |
| HT 2025 | Alla antogs | 13,99 |
| HT 2026 | 16,77 | 17,41 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 72 | 9 |
| HT 2009 | 86 | 9 |
| HT 2010 | 109 | 6 |
| HT 2011 | 110 | 12 |
| HT 2012 | 126 | 16 |
| HT 2013 | 127 | 18 |
| HT 2014 | 171 | 30 |
| HT 2015 | 172 | 23 |
| HT 2016 | 155 | 19 |
| HT 2017 | 154 | 19 |
| HT 2018 | 137 | 24 |
| HT 2019 | 132 | 25 |
| HT 2020 | 177 | 27 |
| HT 2021 | 244 | 30 |
| HT 2022 | 229 | 24 |
| HT 2023 | 204 | 23 |
| HT 2024 | 228 | 29 |
| HT 2025 | 196 | 20 |
| HT 2026 | 195 | 24 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,25 | 7,9 | 253 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 16,77 | 0,50 | 6,5 | 195 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Kemister | 51 700 kr40–74 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i biologi - Studiegång biologi med kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Masterprogram i hållbar kemiBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i miljövetenskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i analytisk kemiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i organisk kemiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i miljövetenskap - miljökemi och miljötoxikologiBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-57053
SU-57053 · nationell antagning
195 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,31 | 11 | 16,77 | 11 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,41 | 3 | 17,41 | 3 | 2 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 14 | 0,50 | 13 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i kemi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kemi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,77, HP 0,50 och BII 17,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i kemi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 195 personer, varav 24 i första hand. 30 antogs, alltså 6,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i kemi vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,50 HT 2026 mot 0,85 HT 2025. Sökande: 195 mot 196.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i kemi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(117)
- Män40 %(78)
- 24 år eller yngre78 %153
- 25–34 år17 %34
- 35 år eller äldre4 %8
- Antagna kvinnor67 %(20)
- Antagna män33 %(10)
Anmälningskod SU-57053. Källa: UHR.