Kandidatprogram i systemvetenskap - Programvaruteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2601
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 198
- 19 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 67 | 28 | −39 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,04 → 14,89 (−1,15) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2023 | 14,60 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,20 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,43 → 14,85 (−0,58) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2020 | 15,40 → 14,75 (−0,65) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2019 | 14,59 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,25 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,89 → 14,23 (−1,66) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2016 | 15,50 → 14,93 (−0,57) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 16,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 14,93 | 14,30 |
| HT 2017 | 14,23 | 13,40 |
| HT 2018 | Alla antogs | 13,30 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,75 | 14,83 |
| HT 2021 | 14,85 | 15,53 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,89 | 17,20 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 196 | 18 |
| HT 2017 | 237 | 24 |
| HT 2018 | 229 | 24 |
| HT 2019 | 165 | 23 |
| HT 2020 | 203 | 28 |
| HT 2021 | 191 | 21 |
| HT 2022 | 226 | 16 |
| HT 2023 | 210 | 22 |
| HT 2024 | 208 | 33 |
| HT 2025 | 189 | 19 |
| HT 2026 | 198 | 19 |
Om programmet
Systemvetare leder den snabba utvecklingen inom IT-området och skapar nytta för människor såväl i deras privatliv som i yrkessituationer. Som systemvetare utvecklar du de mjukvaror och IT-system som finns i olika appar, webbsidor, servrar och databaser. Genom kandidatprogrammet i systemvetenskap får du den kompetens som behövs för att möta den snabba digitaliseringen. För att påbörja utbildningen krävs inga särskilda IT-kunskaper.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingBI18,54HP1,25Sökande/plats12,5
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SpeldesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i systemvetenskapBI–HP–Sökande/plats11,1
- Masterprogram i inbyggda systemBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i speldesign och programmeringBI16,71HP0,55Sökande/plats15,5
- Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologiBI18,85HP1,45Sökande/plats7,8
- Kandidatprogram i datavetenskapBI17,43HP1,30Sökande/plats11,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2601
UU-P2601 · nationell antagning
198 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 31 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 9 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i systemvetenskap - Programvaruteknik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i systemvetenskap - Programvaruteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i systemvetenskap - Programvaruteknik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 198 personer, varav 19 i första hand. 28 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(44)
- Män78 %(154)
- 24 år eller yngre75 %149
- 25–34 år22 %43
- 35 år eller äldre3 %6
- Antagna kvinnor32 %(9)
- Antagna män68 %(19)
Anmälningskod UU-P2601. Källa: UHR.