Kandidatprogram i speldesign och grafik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5365
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 384
- 61 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 62
- Sökande per plats
- 25,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,09 | 18,76 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,00 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,94 | 19,94 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 15 | 15 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 19,00 | 17,05 |
| HT 2017 | 18,54 | 16,98 |
| HT 2018 | 19,00 | 15,91 |
| HT 2019 | 18,90 | 19,70 |
| HT 2020 | 17,19 | 16,33 |
| HT 2021 | 18,35 | 18,67 |
| HT 2022 | 18,70 | 21,15 |
| HT 2023 | 19,10 | 20,35 |
| HT 2024 | 17,92 | 14,70 |
| HT 2025 | 18,55 | 16,08 |
| HT 2026 | 18,76 | 19,94 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 664 | 130 |
| HT 2017 | 605 | 135 |
| HT 2018 | 465 | 112 |
| HT 2019 | 418 | 80 |
| HT 2020 | 399 | 79 |
| HT 2021 | 538 | 109 |
| HT 2022 | 546 | 91 |
| HT 2023 | 522 | 95 |
| HT 2024 | 412 | 64 |
| HT 2025 | 411 | 69 |
| HT 2026 | 384 | 61 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i speldesign och grafik ger dig de verktyg och färdigheter som du behöver för att kunna förstå och arbeta med spel på en professionell nivå. Programmet är specialiserat på spelgrafik, som inleds med 2D-datorgrafik för att sedan fortsätta med 3D-datorgrafik. Utbildningen varvar praktisk spelutveckling i projektform med teoretiska kurser inom speldesign och grafik. Inom speldesign utforskas teorier och metoder i speldesign, spelutveckling och spelanalys.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Engelska nivå 2 alternativt Matematik 2a eller 2b eller 2c, Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Utvecklare inom spel och digitala media | 52 300 kr37–78 tkr | – |
| Designer inom spel och digitala medier | 48 000 kr32–70 tkr | Småökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-K5365 · internationell antagning
468 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ABI Lärosätets eget urval | 17,92 | 22 | – | – | 40 |
| BBI Lärosätets eget urval | 18,26 | 15 | – | – | 18 |
| BBII Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
UU-P5365 · nationell antagning
384 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 3,5 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,09 | 8 | 18,76 | 7 | 42 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,94 | 1 | 19,94 | 1 | 21 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 6 | 1,00 | 6 | 26 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i speldesign och grafik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i speldesign och grafik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,76, HP 1,00 och BII 19,94. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i speldesign och grafik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 384 personer, varav 61 i första hand. 15 antogs, alltså 25,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i speldesign och grafik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,76 HT 2026 mot 18,55 HT 2025. Sökande: 384 mot 411.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(153)
- Män60 %(231)
- 24 år eller yngre79 %305
- 25–34 år18 %68
- 35 år eller äldre3 %11
- Antagna kvinnor60 %(9)
- Antagna män40 %(6)
Anmälningskod UU-P5365. Källa: UHR.