Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1700

BIGymnasiebetyg 19,01 av max 22,5 +0,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,33 av max 22,5 −1,15 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
474
82 i första hand
Antagna
63
urval 2
Reserver
64
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,2419,01−0,23
Högskoleprov (HP)1,301,30Oförändrad
Betyg (BII)19,3319,33Oförändrad
Antagna totalt8263−19

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 4.

Sedan VT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 16 terminer och legat kvar i 9 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,24 → 19,01 (−0,23)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202519,32 → 18,91 (−0,41)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202419,95 → 19,95 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202319,69 → 19,06 (−0,63)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202218,85 → 18,60 (−0,25)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202118,96 → 18,39 (−0,57)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202018,54 → 17,34 (−1,20)1,15 → 0,90 (−0,25)
HT 201916,15 → 15,79 (−0,36)1,05 → 0,90 (−0,15)
HT 201816,88 → 15,93 (−0,95)1,00 → 0,80 (−0,20)
HT 201715,90 → 15,40 (−0,50)1,05 → 1,05 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet ger dig en solid grund inom hela biologin, från DNA till ekosystem, med möjlighet till specialisering under det tredje året. Tack vare ett av landets största kursutbud inom biologi och molekylärbiologi kan du inrikta studierna för att välja vilken sorts biolog du vill bli. Lärarna på programmet är aktiva forskare med djupa specialkunskaper vilket ger dig tillgång till den nyaste kunskapen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Cell- och molekylärbiologer m.fl. 45 800 kr38–60 tkr Småökar på 5 år
Växt- och djurbiologer 41 100 kr35–52 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1700

UU-P1700 · nationell antagning

474 sökande, 82 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,24 42 19,01 30 50
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,33 6 19,33 5 16
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 8 0
HP Högskoleprovet 1,30 25 1,30 19 50

Vanliga frågor om Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,30 och BII 19,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 474 personer, varav 82 i första hand. 63 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologi vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 18,91 HT 2025. Sökande: 474 mot 546.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor74 %(349)
  • Män26 %(125)
  • 24 år eller yngre88 %419
  • 25–34 år10 %49
  • 35 år eller äldre1 %6
  • Antagna kvinnor71 %(45)
  • Antagna män29 %(18)

Anmälningskod UU-P1700. Källa: UHR.