Kandidatprogram i social hållbarhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5305
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 281
- 32 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 45
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,54 | 17,02 | −1,52 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,85 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,54 | 18,33 | −0,21 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,54 → 17,02 (−1,52) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,80 → 18,02 (−0,78) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,54) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,02 | 17,36 |
| HT 2026 | 17,02 | 18,33 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 252 | 29 |
| HT 2026 | 281 | 32 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i social hållbarhet sätter fokus på frågor som rör hållbarhet på både social och ekologisk nivå. Inom programmet studeras hur jämlika och jämställda förutsättningar och möjligheter kan skapas för grupper och individer. Du lär dig analysera hur makt verkar i samhället med fokus på exempelvis kön, genus, sexualitet, etnicitet, hudfärg/ras, funktionsvariation, könsuttryck, religion, ursprung, och klass.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i geovetenskapBI17,45HP1,10Sökande/plats7,8
- Lantmäteriprogrammet, juridisk inriktningBI18,37HP1,05Sökande/plats6,7
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiBI19,01HP1,30Sökande/plats7,5
- KostvetarprogramBI13,82HPAlla antogsSökande/plats4,9
- Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudierBI20,57HP1,25Sökande/plats14,9
- SamhällsplaneringsprogramBI17,71HP1,10Sökande/plats11,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5305
UU-P5305 · nationell antagning
281 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,54 | 22 | 17,02 | 22 | 37 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,54 | 2 | 18,33 | 2 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 16 | 0,85 | 16 | 27 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i social hållbarhet
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i social hållbarhet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,02, HP 0,85 och BII 18,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i social hållbarhet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 281 personer, varav 32 i första hand. 40 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i social hållbarhet vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,02 HT 2026 mot 18,02 HT 2025. Sökande: 281 mot 252.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(230)
- Män18 %(51)
- 24 år eller yngre86 %243
- 25–34 år10 %28
- 35 år eller äldre4 %10
- Antagna kvinnor90 %(36)
- Antagna män10 %(4)
Anmälningskod UU-P5305. Källa: UHR.