Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P2060

BIGymnasiebetyg 20,57 av max 22,5 −0,06 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,05 av max 22,5 −0,02 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 117
205 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
214
Sökande per plats
14,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,0420,57−0,47
Högskoleprov (HP)1,351,25−0,10
Betyg (BII)21,0521,05Oförändrad
Antagna totalt7575Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 7 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 16 terminer, minst 0,10 under i 8 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,04 → 20,57 (−0,47)1,35 → 1,25 (−0,10)
HT 202521,06 → 20,63 (−0,43)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202420,94 → 20,52 (−0,42)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202320,94 → 20,94 (±0)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202221,25 → 20,47 (−0,78)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202121,04 → 20,35 (−0,69)1,20 → 1,15 (−0,05)
HT 202020,96 → 20,55 (−0,41)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 201920,89 → 20,42 (−0,47)1,30 → 1,20 (−0,10)
HT 201821,35 → 20,57 (−0,78)1,40 → 1,25 (−0,15)
HT 201720,79 → 19,95 (−0,84)1,35 → 1,30 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du intresserad av frågor kring fred och utveckling? Undrar du varför människor deltar i väpnade konflikter? Vill du veta vilka de största hindren är för hållbar demokratisk utveckling och hur utvecklingsmål och konfliktlösningsprocesser kan kombineras? Då ska du läsa kandidatprogrammet i freds- och utvecklingsstudier i Uppsala - en internationellt orienterad, tvärvetenskaplig utbildning i freds- och konfliktkunskap och utvecklingsstudier med en statsvetenskaplig profil.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P2060

UU-P2060 · nationell antagning

1 117 sökande, 205 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,04 41 20,57 41 193
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,05 3 21,05 3 32
HP Högskoleprovet 1,35 30 1,25 30 179

Vanliga frågor om Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,57, HP 1,25 och BII 21,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 117 personer, varav 205 i första hand. 75 antogs, alltså 14,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,57 HT 2026 mot 20,63 HT 2025. Sökande: 1 117 mot 1 142.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor70 %(783)
  • Män30 %(334)
  • 24 år eller yngre91 %1 012
  • 25–34 år8 %91
  • 35 år eller äldre1 %14
  • Antagna kvinnor69 %(52)
  • Antagna män31 %(23)

Anmälningskod UU-P2060. Källa: UHR.