Samhällsplaneringsprogram
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-P7210
Söktryck just nu, VT 2027: 561 sökande hittills (120 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 475
- 78 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 77
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,65 | 17,71 | −0,94 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,10 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,3 | 19,05 | −0,25 |
| Antagna totalt | 43 | 40 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| VT 2011 | 15,60 | 16,60 |
| VT 2012 | 16,15 | 16,83 |
| VT 2013 | 13,90 | 16,22 |
| VT 2014 | 17,80 | 17,04 |
| VT 2015 | 19,27 | 17,40 |
| VT 2016 | 18,25 | 17,15 |
| VT 2017 | 18,92 | 17,12 |
| VT 2018 | 17,75 | 17,55 |
| VT 2019 | 17,75 | 17,60 |
| VT 2020 | 17,30 | 18,30 |
| VT 2021 | 17,85 | 17,84 |
| VT 2022 | 16,40 | 16,92 |
| VT 2023 | 15,80 | 17,45 |
| VT 2024 | 16,50 | 18,55 |
| VT 2025 | 16,75 | 17,85 |
| VT 2026 | 17,71 | 19,05 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | 0,30 |
| VT 2011 | 0,80 |
| VT 2012 | 0,90 |
| VT 2013 | 0,50 |
| VT 2014 | 1,00 |
| VT 2015 | 1,10 |
| VT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 1,10 |
| VT 2019 | 1,10 |
| VT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,75 |
| VT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 180 | 34 |
| VT 2010 | 357 | 63 |
| VT 2011 | 290 | 59 |
| VT 2012 | 284 | 56 |
| VT 2013 | 406 | 62 |
| VT 2014 | 421 | 81 |
| VT 2015 | 603 | 99 |
| VT 2016 | 575 | 83 |
| VT 2017 | 534 | 74 |
| VT 2018 | 514 | 93 |
| VT 2019 | 442 | 84 |
| VT 2020 | 363 | 81 |
| VT 2021 | 426 | 82 |
| VT 2022 | 384 | 81 |
| VT 2023 | 346 | 73 |
| VT 2024 | 387 | 80 |
| VT 2025 | 442 | 76 |
| VT 2026 | 475 | 78 |
Om programmet
Samhällsplanering handlar om att samordna och balansera olika aktörers intressen och behov, med målet att främja en hållbar samhällsutveckling. Samhällsplanerare behövs inom till exempel statlig förvaltning, kommuner, regionala myndighetsorgan och privata samhällsbyggnadsföretag, liksom i nationella och internationella organisationer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiBI19,01HP1,30Sökande/plats7,5
- Masterprogram i samhällsgeografiBI–HP–Sökande/plats5,3
- Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudierBI20,57HP1,25Sökande/plats14,9
- Kandidatprogram i geovetenskapBI17,45HP1,10Sökande/plats7,8
- Kandidatprogram i social hållbarhetBI17,02HP0,85Sökande/plats7,0
- Lantmäteriprogrammet, juridisk inriktningBI18,37HP1,05Sökande/plats6,7
- Masterprogram i hållbar utvecklingBI–HP–Sökande/plats11,6
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-P7210
UU-P7210 · nationell antagning
475 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,65 | 22 | 17,71 | 20 | 50 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,3 | 4 | 19,05 | 4 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 17 | 1,10 | 16 | 61 |
Vanliga frågor om Samhällsplaneringsprogram
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplaneringsprogram vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,71, HP 1,10 och BII 19,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplaneringsprogram vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 475 personer, varav 78 i första hand. 40 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 561 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Samhällsplaneringsprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,71 VT 2026 mot 16,75 VT 2025. Sökande: 475 mot 442.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor60 %(286)
- Män40 %(189)
- 24 år eller yngre83 %393
- 25–34 år12 %58
- 35 år eller äldre5 %24
- Antagna kvinnor60 %(24)
- Antagna män40 %(16)
Anmälningskod UU-P7210. Källa: UHR.