Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4064
VT 2026urval 2 · UU-P9064
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 285 sökande hittills (47 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 13 av 14 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 19,03, troligen mellan 17,31 och 20,37.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 381
- 66 i första hand
- Antagna
- 22
- urval 2
- Reserver
- 56
- Sökande per plats
- 17,3
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 259
- 36 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 15
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,26 | 19,64 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,86 | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 22 | 22 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 29 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,91). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 29 terminer, minst 0,50 under i 27 och minst 1,00 under i 16.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 29 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 28 av 29 terminer, minst 0,10 under i 24 och minst 0,20 under i 16.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,26 → 19,64 (−0,62) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2026 | 19,17 → 15,72 (−3,45) | 0,95 → 0,60 (−0,35) |
| HT 2025 | 20,47 → 19,90 (−0,57) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| VT 2025 | 18,48 → 15,46 (−3,02) | 0,80 → 0,40 (−0,40) |
| HT 2024 | 20,21 → 19,69 (−0,52) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| VT 2024 | 17,85 → 13,73 (−4,12) | 0,85 → 0,55 (−0,30) |
| HT 2023 | 20,21 → 20,00 (−0,21) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2023 | 17,49 → 16,56 (−0,93) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2022 | 20,26 → 18,65 (−1,61) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2022 | 16,88 → 16,88 (±0) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | 17,40 | 16,38 |
| HT 2013 | 18,00 | 21,73 |
| VT 2014 | 17,60 | 17,40 |
| HT 2014 | 19,40 | 19,81 |
| VT 2015 | 17,00 | 17,50 |
| HT 2015 | 18,80 | 14,54 |
| VT 2016 | 15,60 | 15,00 |
| HT 2016 | 18,10 | 18,10 |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 18,69 | 19,44 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 16,16 | 18,90 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 16,51 | 16,44 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 18,23 | 17,81 |
| VT 2021 | 15,78 | 15,13 |
| HT 2021 | 18,25 | 18,32 |
| VT 2022 | 16,88 | 17,22 |
| HT 2022 | 18,65 | 18,50 |
| VT 2023 | 16,56 | 13,66 |
| HT 2023 | 20,00 | 17,24 |
| VT 2024 | 13,73 | 17,30 |
| HT 2024 | 19,69 | 19,90 |
| VT 2025 | 15,46 | 17,42 |
| HT 2025 | 19,90 | 19,95 |
| VT 2026 | 15,72 | 16,15 |
| HT 2026 | 19,64 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | 1,20 |
| HT 2013 | 0,70 |
| VT 2014 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,80 |
| VT 2015 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,90 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 1,00 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,60 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,60 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,80 |
| VT 2021 | 0,85 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 1,00 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,60 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 178 | 28 |
| VT 2012 | 76 | 11 |
| HT 2012 | 169 | 27 |
| VT 2013 | 91 | 14 |
| HT 2013 | 243 | 33 |
| VT 2014 | 160 | 16 |
| HT 2014 | 260 | 42 |
| VT 2015 | 230 | 36 |
| HT 2015 | 308 | 37 |
| VT 2016 | 267 | 27 |
| HT 2016 | 353 | 34 |
| VT 2017 | 193 | 29 |
| HT 2017 | 330 | 39 |
| VT 2018 | 234 | 35 |
| HT 2018 | 319 | 38 |
| VT 2019 | 186 | 33 |
| HT 2019 | 236 | 40 |
| VT 2020 | 124 | 27 |
| HT 2020 | 240 | 61 |
| VT 2021 | 174 | 32 |
| HT 2021 | 255 | 39 |
| VT 2022 | 176 | 37 |
| HT 2022 | 251 | 42 |
| VT 2023 | 144 | 20 |
| HT 2023 | 224 | 36 |
| VT 2024 | 114 | 21 |
| HT 2024 | 209 | 42 |
| VT 2025 | 154 | 21 |
| HT 2025 | 330 | 48 |
| VT 2026 | 259 | 36 |
| HT 2026 | 381 | 66 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SvenskaBI18,82HP0,85Sökande/plats7,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Fysik och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - BiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - KemiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaBI18,07HP1,05Sökande/plats16,1
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - ReligionskunskapBI18,64HP0,60Sökande/plats17,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaBI19,79HP1,05Sökande/plats17,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4064
UU-P4064 · nationell antagning
381 sökande, 66 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,26 | 11 | 19,64 | 12 | 54 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,86 | 1 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 8 | 1,15 | 8 | 39 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9064
UU-P9064 · nationell antagning
259 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,17 | 14 | 15,72 | 14 | 11 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,42 | 1 | 16,15 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 10 | 0,60 | 10 | 12 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,64, HP 1,15 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 15,72, HP 0,60 och BII 16,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 381 personer, varav 66 i första hand. 22 antogs, alltså 17,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 285 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,64 HT 2026 mot 19,9 HT 2025. Sökande: 381 mot 330.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(256)
- Män33 %(125)
- 24 år eller yngre92 %350
- 25–34 år7 %28
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor68 %(15)
- Antagna män32 %(7)
Anmälningskod UU-P4064. Källa: UHR.