Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P4057

BIGymnasiebetyg 19,79 av max 22,5 +0,41 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,49 av max 22,5 +1,15 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · UU-P9057

BIGymnasiebetyg 16,60 av max 22,5 +3,72 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,05 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 16,03 av max 22,5 −2,47 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 227 sökande hittills (48 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 14 av 15 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg18,37troligen mellan 17,77 och 18,98
HPHögskoleprovet0,95troligen mellan 0,75 och 1,05

BII (kompletterade betyg): 18,94, troligen mellan 17,39 och 20,21.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
373
70 i första hand
Antagna
22
urval 2
Reserver
70
Sökande per plats
17
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
234
54 i första hand
Antagna
25
urval 2
Reserver
26
Sökande per plats
9,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,3619,79−0,57
Högskoleprov (HP)1,151,05−0,10
Betyg (BII)19,4919,49Oförändrad
Antagna totalt2222Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 30 av 31 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 28 av 31 terminer, minst 0,50 under i 27 och minst 1,00 under i 19.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 30 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 30 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 13.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia (senaste 10 av 31 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,36 → 19,79 (−0,57)1,15 → 1,05 (−0,10)
VT 202618,43 → 16,60 (−1,83)0,85 → 0,60 (−0,25)
HT 202520,21 → 19,38 (−0,83)1,05 → 0,90 (−0,15)
VT 202518,02 → 12,88 (−5,14)0,95 → 0,55 (−0,40)
HT 202420,57 → 19,95 (−0,62)1,15 → 1,15 (±0)
VT 202418,54 → 16,40 (−2,14)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 202320,96 → 20,21 (−0,75)1,10 → 1,10 (±0)
VT 202317,42 → 15,81 (−1,61)0,95 → 0,60 (−0,35)
HT 202220,89 → 20,89 (±0)1,40 → 1,20 (−0,20)
VT 202218,41 → 16,60 (−1,81)0,85 → 0,90 (+0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P4057

UU-P4057 · nationell antagning

373 sökande, 70 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,36 12 19,79 12 53
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,49 1 19,49 1 15
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,15 8 1,05 8 38
VT 2026: anmälningskod UU-P9057

UU-P9057 · nationell antagning

234 sökande, 54 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,43 13 16,6 12 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,6 1 16,03 2 8
HP Högskoleprovet 0,85 10 0,60 10 10

Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,79, HP 1,05 och BII 19,49. VT 2026: BI 16,6, HP 0,60 och BII 16,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 373 personer, varav 70 i första hand. 22 antogs, alltså 17 sökande per antagen. Till VT 2027 har 227 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,79 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 373 mot 323.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor52 %(193)
  • Män48 %(180)
  • 24 år eller yngre89 %332
  • 25–34 år9 %33
  • 35 år eller äldre2 %8
  • Antagna kvinnor45 %(10)
  • Antagna män55 %(12)

Anmälningskod UU-P4057. Källa: UHR.