Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4053
VT 2026urval 2 · UU-P9053
Söktryck just nu, VT 2027: 251 sökande hittills (56 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 13 av 14 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 18,80, troligen mellan 17,38 och 20,05.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 355
- 51 i första hand
- Antagna
- 22
- urval 2
- Reserver
- 60
- Sökande per plats
- 16,1
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 255
- 45 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 35
- Sökande per plats
- 10,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,32 | 18,07 | −1,25 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,7 | 16,71 | −1,99 |
| Antagna totalt | 22 | 22 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 29 av 30 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,99). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 28 av 30 terminer, minst 0,50 under i 24 och minst 1,00 under i 15.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 29 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 29 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,32 → 18,07 (−1,25) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,70 → 16,56 (−2,14) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| HT 2025 | 19,64 → 17,78 (−1,86) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| VT 2025 | 17,24 → 13,95 (−3,29) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 20,10 → 19,11 (−0,99) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2024 | 18,58 → 18,39 (−0,19) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2023 | 20,99 → 20,16 (−0,83) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| VT 2023 | 16,90 → 15,67 (−1,23) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2022 | 19,69 → 19,22 (−0,47) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2022 | 17,19 → 16,20 (−0,99) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 17,40 | 14,80 |
| VT 2013 | 17,50 | Inget urval |
| HT 2013 | 20,60 | Inget urval |
| VT 2014 | 18,55 | Inget urval |
| HT 2014 | 20,00 | Inget urval |
| VT 2015 | 18,23 | 18,19 |
| HT 2015 | 19,45 | 18,68 |
| VT 2016 | 17,90 | 17,55 |
| HT 2016 | 19,64 | 18,18 |
| VT 2017 | 14,65 | 11,85 |
| HT 2017 | 19,01 | 17,50 |
| VT 2018 | 15,98 | 14,90 |
| HT 2018 | 17,30 | 19,76 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 18,10 | 15,49 |
| VT 2020 | 14,55 | 17,07 |
| HT 2020 | 18,27 | 17,16 |
| VT 2021 | 18,13 | 16,17 |
| HT 2021 | 19,06 | 20,05 |
| VT 2022 | 16,20 | 16,88 |
| HT 2022 | 19,22 | 17,09 |
| VT 2023 | 15,67 | 16,24 |
| HT 2023 | 20,16 | 19,38 |
| VT 2024 | 18,39 | 15,15 |
| HT 2024 | 19,11 | 19,43 |
| VT 2025 | 13,95 | 17,38 |
| HT 2025 | 17,78 | 17,55 |
| VT 2026 | 16,56 | 18,75 |
| HT 2026 | 18,07 | 16,71 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,40 |
| VT 2014 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,15 |
| VT 2015 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,65 |
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,30 |
| HT 2020 | 0,65 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 251 | 47 |
| VT 2012 | 84 | 25 |
| HT 2012 | 270 | 61 |
| VT 2013 | 128 | 27 |
| HT 2013 | 315 | 59 |
| VT 2014 | 205 | 42 |
| HT 2014 | 370 | 71 |
| VT 2015 | 260 | 59 |
| HT 2015 | 415 | 82 |
| VT 2016 | 275 | 55 |
| HT 2016 | 456 | 94 |
| VT 2017 | 240 | 47 |
| HT 2017 | 435 | 84 |
| VT 2018 | 258 | 46 |
| HT 2018 | 392 | 66 |
| VT 2019 | 199 | 37 |
| HT 2019 | 246 | 64 |
| VT 2020 | 153 | 44 |
| HT 2020 | 294 | 49 |
| VT 2021 | 194 | 51 |
| HT 2021 | 285 | 61 |
| VT 2022 | 164 | 43 |
| HT 2022 | 242 | 53 |
| VT 2023 | 153 | 34 |
| HT 2023 | 218 | 43 |
| VT 2024 | 137 | 34 |
| HT 2024 | 186 | 41 |
| VT 2025 | 143 | 32 |
| HT 2025 | 311 | 55 |
| VT 2026 | 255 | 45 |
| HT 2026 | 355 | 51 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - ReligionskunskapBI18,64HP0,60Sökande/plats17,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaBI19,79HP1,05Sökande/plats17,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SvenskaBI18,82HP0,85Sökande/plats7,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Fysik och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - BiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - KemiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4053
UU-P4053 · nationell antagning
355 sökande, 51 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,32 | 11 | 18,07 | 11 | 47 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,7 | 1 | 16,71 | 1 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 9 | 1,05 | 9 | 30 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9053
UU-P9053 · nationell antagning
255 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 12 | 16,56 | 13 | 29 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,53 | 2 | 18,75 | 2 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 10 | 0,65 | 10 | 15 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Engelska vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,07, HP 1,05 och BII 16,71. VT 2026: BI 16,56, HP 0,65 och BII 18,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Engelska vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 355 personer, varav 51 i första hand. 22 antogs, alltså 16,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 251 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Engelska vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,07 HT 2026 mot 17,78 HT 2025. Sökande: 355 mot 311.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(241)
- Män32 %(114)
- 24 år eller yngre87 %309
- 25–34 år10 %37
- 35 år eller äldre3 %9
- Antagna kvinnor50 %(11)
- Antagna män50 %(11)
Anmälningskod UU-P4053. Källa: UHR.