Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P4063

BIGymnasiebetyg 18,64 av max 22,5 +1,00 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 −0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,03 av max 22,5 −1,10 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · UU-P9063

BIGymnasiebetyg 18,77 av max 22,5 +3,38 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,60 av max 22,5 +0,86 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 147 sökande hittills (15 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 8 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre 5 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg18,66troligen mellan 16,61 och 20,00
HPHögskoleprovet0,85troligen mellan 0,55 och 1,10

BII (kompletterade betyg): 17,60, troligen mellan 15,90 och 19,66.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
178
28 i första hand
Antagna
10
urval 2
Reserver
34
Sökande per plats
17,8
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
113
6 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
14
Sökande per plats
18,8
Bara 6 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,5318,64−0,89
Högskoleprov (HP)1,100,60−0,50
Betyg (BII)16,0316,03Oförändrad
Antagna totalt1010Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 26 av 29 terminer och legat kvar i 3 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,98). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 26 av 29 terminer, minst 0,50 under i 22 och minst 1,00 under i 17.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 28 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 28 terminer, minst 0,10 under i 23 och minst 0,20 under i 18.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap (senaste 10 av 29 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,53 → 18,64 (−0,89)1,10 → 0,60 (−0,50)
VT 202618,77 → 18,77 (±0)0,85 → 0,50 (−0,35)
HT 202519,06 → 17,64 (−1,42)0,80 → 0,80 (±0)
VT 202516,05 → 15,39 (−0,66)0,30 → alla behöriga antogs
HT 202419,60 → 19,21 (−0,39)0,95 → 0,80 (−0,15)
VT 202415,41 → 15,16 (−0,25)0,25 → 0,30 (+0,05)
HT 202320,10 → 19,48 (−0,62)0,75 → 0,60 (−0,15)
VT 202315,67 → alla behöriga antogs0,70 → alla behöriga antogs
HT 202218,53 → 18,02 (−0,51)0,70 → 0,65 (−0,05)
VT 202216,03 → 14,84 (−1,19)0,70 → 0,25 (−0,45)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P4063

UU-P4063 · nationell antagning

178 sökande, 28 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,53 5 18,64 5 28
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,03 1 16,03 1 5
HP Högskoleprovet 1,10 4 0,60 4 12
VT 2026: anmälningskod UU-P9063

UU-P9063 · nationell antagning

113 sökande, 6 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,77 4 18,77 3 12
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,6 1 17,6 1 2
HP Högskoleprovet 0,85 3 0,50 2 5

Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,64, HP 0,60 och BII 16,03. VT 2026: BI 18,77, HP 0,50 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 178 personer, varav 28 i första hand. 10 antogs, alltså 17,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 147 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,64 HT 2026 mot 17,64 HT 2025. Sökande: 178 mot 160.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor65 %(116)
  • Män35 %(62)
  • 24 år eller yngre89 %159
  • 25–34 år6 %11
  • 35 år eller äldre4 %8
  • Antagna kvinnor50 %(5)
  • Antagna män50 %(5)

Anmälningskod UU-P4063. Källa: UHR.