Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4066
VT 2026urval 2 · UU-P9066
Söktryck just nu, VT 2027: 200 sökande hittills (34 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 17,96, troligen mellan 16,06 och 20,10.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 268
- 40 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 173
- 31 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 4
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,63 | 18,82 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,9 | 16,97 | −1,93 |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 30 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 30 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 22.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 26 av 28 terminer och legat kvar i 2 (12 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 26 av 28 terminer, minst 0,10 under i 24 och minst 0,20 under i 22.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,63 → 18,82 (−0,81) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,66 → 13,53 (−4,13) | 0,70 → 0,20 (−0,50) |
| HT 2025 | 19,58 → 18,71 (−0,87) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| VT 2025 | 16,25 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 19,66 → 14,86 (−4,80) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| VT 2024 | 16,66 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 20,14 → 18,31 (−1,83) | 1,00 → 0,60 (−0,40) |
| VT 2023 | 16,63 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,84 → 18,25 (−0,59) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| VT 2022 | 16,88 → 15,30 (−1,58) | 0,65 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | 17,20 | Inget urval |
| HT 2013 | 18,60 | 20,44 |
| VT 2014 | 18,50 | 20,73 |
| HT 2014 | 18,34 | 15,10 |
| VT 2015 | 18,70 | 15,71 |
| HT 2015 | 18,30 | 13,85 |
| VT 2016 | 17,20 | 17,30 |
| HT 2016 | 17,79 | 15,25 |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 17,79 | 16,06 |
| VT 2018 | Alla antogs | 15,01 |
| HT 2018 | 16,67 | 17,62 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 18,65 | 19,17 |
| VT 2021 | 14,66 | 14,37 |
| HT 2021 | 16,80 | Alla antogs |
| VT 2022 | 15,30 | Alla antogs |
| HT 2022 | 18,25 | 14,85 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 18,31 | 19,18 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,86 | 19,61 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,71 | 18,91 |
| VT 2026 | 13,53 | 15,45 |
| HT 2026 | 18,82 | 16,97 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 1,00 |
| VT 2014 | 1,05 |
| HT 2014 | 0,95 |
| VT 2015 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,80 |
| VT 2016 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,80 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,75 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,80 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,20 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 206 | 39 |
| VT 2012 | 69 | 13 |
| HT 2012 | 184 | 34 |
| VT 2013 | 104 | 18 |
| HT 2013 | 220 | 45 |
| VT 2014 | 140 | 25 |
| HT 2014 | 277 | 38 |
| VT 2015 | 179 | 27 |
| HT 2015 | 303 | 46 |
| VT 2016 | 211 | 36 |
| HT 2016 | 317 | 53 |
| VT 2017 | 165 | 20 |
| HT 2017 | 296 | 40 |
| VT 2018 | 207 | 28 |
| HT 2018 | 252 | 35 |
| VT 2019 | 145 | 27 |
| HT 2019 | 180 | 42 |
| VT 2020 | 71 | 17 |
| HT 2020 | 206 | 49 |
| VT 2021 | 114 | 21 |
| HT 2021 | 166 | 28 |
| VT 2022 | 113 | 21 |
| HT 2022 | 171 | 36 |
| VT 2023 | 103 | 17 |
| HT 2023 | 150 | 32 |
| VT 2024 | 99 | 17 |
| HT 2024 | 166 | 30 |
| VT 2025 | 104 | 21 |
| HT 2025 | 270 | 54 |
| VT 2026 | 173 | 31 |
| HT 2026 | 268 | 40 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Fysik och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - BiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - KemiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaBI18,07HP1,05Sökande/plats16,1
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - ReligionskunskapBI18,64HP0,60Sökande/plats17,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaBI19,79HP1,05Sökande/plats17,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4066
UU-P4066 · nationell antagning
268 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,63 | 18 | 18,82 | 18 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,9 | 2 | 16,97 | 2 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 14 | 0,85 | 14 | 14 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9066
UU-P9066 · nationell antagning
173 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,66 | 18 | 13,53 | 15 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,34 | 2 | 15,45 | 2 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 14 | 0,20 | 12 | 1 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,82, HP 0,85 och BII 16,97. VT 2026: BI 13,53, HP 0,20 och BII 15,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 268 personer, varav 40 i första hand. 35 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 200 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,82 HT 2026 mot 18,71 HT 2025. Sökande: 268 mot 270.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(205)
- Män24 %(63)
- 24 år eller yngre91 %243
- 25–34 år7 %19
- 35 år eller äldre2 %6
- Antagna kvinnor74 %(26)
- Antagna män26 %(9)
Anmälningskod UU-P4066. Källa: UHR.