Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4067
VT 2026urval 2 · UU-P9067
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 76 sökande hittills (7 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 2 av 3 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,05, troligen mellan 15,26 och 18,46.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 64
- 9 i första hand
- Antagna
- 14
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 66
- 5 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 2
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,92 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,4 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 15 | 14 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,92 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2026 | 15,39 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,66 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,50 → 14,50 (±0) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| VT 2022 | 15,28 → 14,07 (−1,21) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2021 | 15,13 → 12,88 (−2,25) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| VT 2019 | 13,65 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,09 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| VT 2018 | 14,01 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 17,75 → 17,08 (−0,67) | 0,60 → 0,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 17,08 | 12,80 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 12,88 | 17,23 |
| VT 2022 | 14,07 | 16,74 |
| HT 2022 | 14,50 | 14,34 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2026 | Alla antogs | 15,76 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Inget urval |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,40 |
| VT 2022 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,35 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 111 | 15 |
| VT 2018 | 113 | 9 |
| HT 2018 | 92 | 8 |
| VT 2019 | 68 | 7 |
| HT 2019 | 47 | 2 |
| VT 2020 | 28 | 4 |
| HT 2020 | 44 | 6 |
| VT 2021 | 51 | 4 |
| HT 2021 | 64 | 5 |
| VT 2022 | 66 | 8 |
| HT 2022 | 72 | 12 |
| VT 2023 | 42 | 6 |
| HT 2023 | 42 | 4 |
| VT 2024 | 30 | 2 |
| HT 2024 | 28 | 2 |
| VT 2025 | 31 | 3 |
| HT 2025 | 62 | 5 |
| VT 2026 | 66 | 5 |
| HT 2026 | 64 | 9 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SvenskaBI18,82HP0,85Sökande/plats7,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaBI18,07HP1,05Sökande/plats16,1
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - ReligionskunskapBI18,64HP0,60Sökande/plats17,8
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaBI19,79HP1,05Sökande/plats17,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Fysik och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - BiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4067
UU-P4067 · nationell antagning
64 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,92 | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,4 | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9067
UU-P9067 · nationell antagning
66 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,39 | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,09 | 1 | 15,76 | 1 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,20 | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska som andraspråk vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 15,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Svenska som andraspråk vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 64 personer, varav 9 i första hand. 14 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 76 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(53)
- Män17 %(11)
- 24 år eller yngre78 %50
- 25–34 år11 %7
- 35 år eller äldre11 %7
- Antagna kvinnor86 %(12)
- Antagna män14 %(2)
Anmälningskod UU-P4067. Källa: UHR.