Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-29154
VT 2026urval 2 · SU-29218
Söktryck just nu, VT 2027: 5 021 sökande hittills (1 724 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 20,69, troligen mellan 20,47 och 20,94.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 7 469
- 2 116 i första hand
- Antagna
- 360
- urval 2
- Reserver
- 2 571
- Sökande per plats
- 20,7
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 5 308
- 1 771 i första hand
- Antagna
- 400
- urval 2
- Reserver
- 2 107
- Sökande per plats
- 13,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,04 | 20,68 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,9 | 20,58 | −0,32 |
| Antagna totalt | 360 | 360 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 36 av 38 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 36 av 38 terminer, minst 0,10 under i 14 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,04 → 20,68 (−0,36) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| VT 2026 | 20,42 → 20,10 (−0,32) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,00 → 20,57 (−0,43) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| VT 2025 | 20,35 → 19,95 (−0,40) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,94 → 20,57 (−0,37) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| VT 2024 | 20,31 → 19,92 (−0,39) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2023 | 20,99 → 20,50 (−0,49) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| VT 2023 | 20,30 → 19,79 (−0,51) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2022 | 20,99 → 20,55 (−0,44) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| VT 2022 | 20,30 → 19,90 (−0,40) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 21,10 | 21,15 |
| VT 2011 | 20,52 | 20,61 |
| HT 2011 | 21,20 | 20,95 |
| VT 2012 | 20,80 | 20,60 |
| HT 2012 | 21,30 | 21,15 |
| VT 2013 | 20,80 | 20,80 |
| HT 2013 | 21,30 | 21,00 |
| VT 2014 | 20,70 | 20,90 |
| HT 2014 | 21,30 | 21,10 |
| VT 2015 | 20,60 | 20,92 |
| HT 2015 | 20,99 | 20,83 |
| VT 2016 | 20,37 | 20,70 |
| HT 2016 | 20,68 | 20,99 |
| VT 2017 | 20,40 | 20,38 |
| HT 2017 | 20,57 | 20,36 |
| VT 2018 | 19,90 | 20,30 |
| HT 2018 | 20,70 | 20,73 |
| VT 2019 | 19,84 | 20,05 |
| HT 2019 | 20,50 | 20,40 |
| VT 2020 | 20,00 | 20,24 |
| HT 2020 | 20,89 | 20,80 |
| VT 2021 | 20,21 | 20,45 |
| HT 2021 | 20,74 | 20,49 |
| VT 2022 | 19,90 | 20,20 |
| HT 2022 | 20,55 | 20,42 |
| VT 2023 | 19,79 | 20,26 |
| HT 2023 | 20,50 | 20,52 |
| VT 2024 | 19,92 | 20,10 |
| HT 2024 | 20,57 | 20,61 |
| VT 2025 | 19,95 | 20,31 |
| HT 2025 | 20,57 | 20,72 |
| VT 2026 | 20,10 | 20,45 |
| HT 2026 | 20,68 | 20,58 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,50 |
| HT 2008 | 1,50 |
| VT 2009 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,60 |
| VT 2010 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,50 |
| VT 2011 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,50 |
| VT 2012 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,50 |
| VT 2013 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,45 |
| VT 2014 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,50 |
| VT 2015 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,50 |
| VT 2016 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,35 |
| VT 2021 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,35 |
| VT 2022 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| VT 2023 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,25 |
| VT 2024 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,35 |
| VT 2026 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 4 939 | 1 438 |
| VT 2009 | 2 930 | 1 427 |
| HT 2009 | 5 925 | 1 709 |
| VT 2010 | 3 600 | 1 385 |
| HT 2010 | 6 333 | 1 730 |
| VT 2011 | 3 851 | 1 474 |
| HT 2011 | 6 096 | 1 777 |
| VT 2012 | 3 917 | 1 465 |
| HT 2012 | 6 924 | 1 849 |
| VT 2013 | 4 239 | 1 419 |
| HT 2013 | 7 375 | 1 880 |
| VT 2014 | 4 794 | 1 583 |
| HT 2014 | 8 420 | 2 099 |
| VT 2015 | 5 074 | 1 628 |
| HT 2015 | 7 631 | 1 884 |
| VT 2016 | 4 918 | 1 590 |
| HT 2016 | 7 270 | 1 792 |
| VT 2017 | 4 758 | 1 627 |
| HT 2017 | 7 226 | 1 825 |
| VT 2018 | 4 702 | 1 613 |
| HT 2018 | 7 109 | 1 897 |
| VT 2019 | 4 160 | 1 491 |
| HT 2019 | 5 946 | 1 836 |
| VT 2020 | 4 283 | 1 580 |
| HT 2020 | 7 204 | 2 136 |
| VT 2021 | 4 639 | 1 715 |
| HT 2021 | 6 784 | 1 856 |
| VT 2022 | 4 169 | 1 483 |
| HT 2022 | 6 326 | 1 769 |
| VT 2023 | 4 287 | 1 572 |
| HT 2023 | 6 648 | 1 824 |
| VT 2024 | 4 789 | 1 788 |
| HT 2024 | 7 046 | 1 940 |
| VT 2025 | 4 975 | 1 674 |
| HT 2025 | 7 303 | 2 029 |
| VT 2026 | 5 308 | 1 771 |
| HT 2026 | 7 469 | 2 116 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Örebro universitet Örebro | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet Umeå | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Examen
- Juristexamen/Juris kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förvaltnings- och organisationsjurister | 55 600 kr | Medelstoraökar på 5 år |
| Affärs- och företagsjurister | 67 800 kr41–109 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Advokater | 66 000 kr47–100 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Åklagare | 63 000 kr41–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som jurist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- SocionomprogrammetBI18,65HP1,00Sökande/plats21,5
- Kandidatprogram i kriminologiBI20,00HP1,20Sökande/plats66,2
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Masterprogram i folkhälsovetenskap: samhälleliga och individuella perspektivBI–HP–Sökande/plats14,2
- Masterprogram i management, organisation och samhälleBI–HP–Sökande/plats10,1
- Internationellt kandidatprogram i statsvetenskap och regionala studierBI19,80HP1,10Sökande/plats33,3
- Internationellt masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats31,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-29154
SU-29154 · nationell antagning
7 469 sökande, 2 116 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 5 | 65 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,04 | 207 | 20,68 | 206 | 2 290 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,9 | 25 | 20,58 | 25 | 509 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 116 | 1,40 | 116 | 1 886 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
VT 2026: anmälningskod SU-29218
SU-29218 · nationell antagning
5 308 sökande, 1 771 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 5 | 56 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 225 | 20,1 | 224 | 1 822 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,68 | 35 | 20,45 | 36 | 556 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 131 | 1,30 | 131 | 1 616 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,68, HP 1,40 och BII 20,58. VT 2026: BI 20,1, HP 1,30 och BII 20,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Juristprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 7 469 personer, varav 2 116 i första hand. 360 antogs, alltså 20,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 5 021 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Juristprogrammet vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,68 HT 2026 mot 20,57 HT 2025. Sökande: 7 469 mot 7 303.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Juristprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(5 171)
- Män31 %(2 298)
- 24 år eller yngre79 %5 912
- 25–34 år14 %1 070
- 35 år eller äldre7 %487
- Antagna kvinnor61 %(220)
- Antagna män39 %(140)
Anmälningskod SU-29154. Källa: UHR.