Kandidatprogram i samhällsanalys
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19608
VT 2026urval 2 · ORU-19532
Söktryck just nu, VT 2027: 500 sökande hittills (68 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 10 läsår med jämförbara siffror, högre 5 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,56, troligen mellan 15,82 och 17,18.
Antal platser: 35, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 390
- 40 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 121
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 463
- 76 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 207
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,68 | 15,39 | −0,29 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,28 | 16,28 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 55 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 19 av 21 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,67). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 21 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 21 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 21 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,68 → 15,39 (−0,29) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| VT 2026 | 16,66 → 15,91 (−0,75) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,92 → 15,25 (−0,67) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| VT 2025 | 16,26 → 14,98 (−1,28) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2024 | 13,44 → 10,91 (−2,53) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 15,80 → 14,71 (−1,09) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2023 | 14,26 → 13,29 (−0,97) | 0,30 → 0,25 (−0,05) |
| VT 2023 | 15,75 → 15,04 (−0,71) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2022 | 15,88 → 15,83 (−0,05) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| VT 2022 | 16,87 → 16,10 (−0,77) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,68) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 14,70 | 15,20 |
| VT 2017 | 15,90 | 15,87 |
| HT 2017 | 15,80 | 14,85 |
| VT 2018 | 15,30 | 15,49 |
| HT 2018 | 15,68 | 15,70 |
| VT 2019 | 15,60 | 14,95 |
| HT 2019 | 14,95 | 14,46 |
| VT 2020 | 16,24 | 16,85 |
| HT 2020 | 17,03 | 16,12 |
| VT 2021 | 16,67 | 16,80 |
| HT 2021 | 17,15 | 16,35 |
| VT 2022 | 16,10 | 16,46 |
| HT 2022 | 15,83 | 16,09 |
| VT 2023 | 15,04 | 16,09 |
| HT 2023 | 13,29 | 14,93 |
| VT 2024 | 14,71 | 14,90 |
| HT 2024 | 10,91 | 12,91 |
| VT 2025 | 14,98 | 16,30 |
| HT 2025 | 15,25 | 15,64 |
| VT 2026 | 15,91 | 15,87 |
| HT 2026 | 15,39 | 16,28 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,55 |
| VT 2017 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,55 |
| VT 2018 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,55 |
| VT 2019 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,50 |
| VT 2020 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,50 |
| VT 2021 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,25 |
| VT 2024 | 0,55 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,45 |
| VT 2026 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 429 | 42 |
| VT 2017 | 432 | 71 |
| HT 2017 | 508 | 46 |
| VT 2018 | 450 | 79 |
| HT 2018 | 479 | 52 |
| VT 2019 | 399 | 78 |
| HT 2019 | 449 | 55 |
| VT 2020 | 395 | 97 |
| HT 2020 | 508 | 70 |
| VT 2021 | 515 | 91 |
| HT 2021 | 438 | 46 |
| VT 2022 | 416 | 68 |
| HT 2022 | 389 | 38 |
| VT 2023 | 337 | 55 |
| HT 2023 | 337 | 33 |
| VT 2024 | 354 | 58 |
| HT 2024 | 353 | 30 |
| VT 2025 | 406 | 54 |
| HT 2025 | 417 | 40 |
| VT 2026 | 463 | 76 |
| HT 2026 | 390 | 40 |
Om programmet
Kandidatprogram i Samhällsanalys förbereder dig för en bred karriär inom såväl privat som offentlig sektor. Med ett sociologiskt fokus på dagens stora risker, miljökriser och samhällsutmaningar ger programmet dig både en bred bas att stå på som samhällsanalytiker i alla delar av samhället och en spetskompetens för att förstå och hantera risker och kriser i dagens samhälle.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Liknande program vid Örebro universitet
- Magisterprogram i samhällsanalysBI–HP–Sökande/plats3,9
- Offentlig förvaltning och ledningBI17,03HP0,75Sökande/plats12,2
- KriminologiprogrammetBI19,22HP1,00Sökande/plats41,6
- JuristprogrammetBI20,21HP1,25Sökande/plats24,2
- SocionomprogrammetBI18,13HP0,85Sökande/plats22,9
- SamhällsplanerarprogrammetBI16,09HP0,60Sökande/plats10,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19608
ORU-19608 · nationell antagning
390 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,68 | 46 | 15,39 | 29 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,28 | 6 | 16,28 | 4 | 25 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 27 | 0,65 | 21 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 35 |
VT 2026: anmälningskod ORU-19532
ORU-19532 · nationell antagning
463 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,66 | 36 | 15,91 | 27 | 105 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,3 | 6 | 15,87 | 5 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 22 | 0,55 | 17 | 59 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 81 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i samhällsanalys
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i samhällsanalys vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,39, HP 0,65 och BII 16,28. VT 2026: BI 15,91, HP 0,55 och BII 15,87. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i samhällsanalys vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 390 personer, varav 40 i första hand. 55 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 500 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i samhällsanalys vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,39 HT 2026 mot 15,25 HT 2025. Sökande: 390 mot 417.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(262)
- Män33 %(128)
- 24 år eller yngre81 %317
- 25–34 år13 %52
- 35 år eller äldre5 %21
- Antagna kvinnor71 %(39)
- Antagna män29 %(16)
Anmälningskod ORU-19608. Källa: UHR.