Offentlig förvaltning och ledning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19607
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 610
- 97 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 195
- Sökande per plats
- 12,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,23 | 17,03 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,3 | 16,31 | +0,01 |
| Antagna totalt | 80 | 50 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 16 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (median −0,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 16 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 16 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 16 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,23 → 17,03 (−0,20) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2025 | 15,78 → 15,78 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2024 | 15,36 → 15,09 (−0,27) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2023 | 14,82 → 14,60 (−0,22) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2022 | 15,74 → 15,50 (−0,24) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2021 | 16,20 → 16,20 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2020 | 16,51 → 16,64 (+0,13) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2019 | 15,77 → 15,77 (±0) | 0,55 → 0,60 (+0,05) |
| HT 2018 | 15,83 → 15,83 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2017 | 15,81 → 15,48 (−0,33) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,23) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 14,90 | 15,48 |
| HT 2012 | 15,80 | 15,95 |
| HT 2013 | 16,10 | 15,94 |
| HT 2014 | 17,19 | 17,04 |
| HT 2015 | 17,21 | 16,95 |
| HT 2016 | 16,15 | 16,43 |
| HT 2017 | 15,48 | 15,16 |
| HT 2018 | 15,83 | 15,41 |
| HT 2019 | 15,77 | 15,00 |
| HT 2020 | 16,64 | 16,47 |
| HT 2021 | 16,20 | 16,46 |
| HT 2022 | 15,50 | 15,20 |
| HT 2023 | 14,60 | 14,80 |
| HT 2024 | 15,09 | 16,09 |
| HT 2025 | 15,78 | 15,89 |
| HT 2026 | 17,03 | 16,31 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,10 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 334 | 71 |
| HT 2012 | 412 | 91 |
| HT 2013 | 593 | 88 |
| HT 2014 | 720 | 124 |
| HT 2015 | 785 | 110 |
| HT 2016 | 724 | 108 |
| HT 2017 | 745 | 103 |
| HT 2018 | 733 | 105 |
| HT 2019 | 535 | 108 |
| HT 2020 | 630 | 122 |
| HT 2021 | 594 | 105 |
| HT 2022 | 549 | 96 |
| HT 2023 | 495 | 85 |
| HT 2024 | 565 | 101 |
| HT 2025 | 623 | 113 |
| HT 2026 | 610 | 97 |
Om programmet
Programmet ger dig den kompetens som behövs för uppdrag som utredare och ledare. Du får en bred statsvetenskaplig allmänbildning, fördjupade kunskaper om offentlig förvaltning, god analytisk kompetens och förmåga att självständigt utföra kvalificerade uppgifter - egenskaper som starkt efterfrågas av arbetsgivare. Samtidigt kommer utbildningens praktik och praktikorienterade inslag hjälpa dig att utveckla de kontakter och kunskaper du behöver för att ta steget in på arbetsmarknaden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Masterprogram i statskunskap med inriktning mot policy och offentligt ledarskapBI–HP–Sökande/plats3,0
- Kandidatprogram i samhällsanalysBI15,39HP0,65Sökande/plats7,1
- Genusvetenskap, förvaltning och social hållbarhetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- KriminologiprogrammetBI19,22HP1,00Sökande/plats41,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19607
ORU-19607 · nationell antagning
610 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,23 | 44 | 17,03 | 25 | 139 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,3 | 7 | 16,31 | 5 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 27 | 0,75 | 18 | 95 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 27 |
Vanliga frågor om Offentlig förvaltning och ledning
Vad krävdes för att komma in på Offentlig förvaltning och ledning vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,03, HP 0,75 och BII 16,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Offentlig förvaltning och ledning vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 610 personer, varav 97 i första hand. 50 antogs, alltså 12,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Offentlig förvaltning och ledning vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,03 HT 2026 mot 15,78 HT 2025. Sökande: 610 mot 623.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(410)
- Män33 %(200)
- 24 år eller yngre70 %429
- 25–34 år21 %127
- 35 år eller äldre9 %54
- Antagna kvinnor66 %(33)
- Antagna män34 %(17)
Anmälningskod ORU-19607. Källa: UHR.