Antagningspoäng Kandidatprogram i kriminologi 2026
Alla lärosäten som ger Kandidatprogram i kriminologi sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2009.
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kriminologi HT 2026?
- Sökande
- 7 951
- +3,4 % mot HT 2025
- Antagna
- 225
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 35,3
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 20,00 | 19,66 | 1,20 | 3 639 | 66,2 | −0,05 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 19,64 | 1,20 | 3 401 | 30,9 | −0,19 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | 17,40 | 17,50 | 0,75 | 911 | 15,2 | −0,04 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Mittuniversitetet Sundsvall · Urval SD: Alla antogs | 0 |
Utveckling sedan 2009
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 17,40 | 19,90 | 20,00 |
| 2025 | 17,44 | 20,05 | 20,09 |
| 2024 | 17,61 | 19,90 | 20,10 |
| 2023 | 20,00 | 20,02 | 20,05 |
| 2022 | 20,10 | 20,26 | 20,42 |
| 2021 | 20,46 | 20,48 | 20,50 |
| 2020 | 20,42 | 20,58 | 20,73 |
| 2019 | 19,84 | 19,84 | 19,84 |
| 2018 | 19,11 | 19,11 | 19,11 |
| 2017 | 18,88 | 18,88 | 18,88 |
| 2016 | 19,05 | 19,05 | 19,05 |
| 2015 | 19,10 | 19,10 | 19,10 |
| 2014 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2013 | 19,60 | 19,60 | 19,60 |
| 2012 | 18,85 | 18,85 | 18,85 |
| 2011 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2010 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2009 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,75 | 1,20 | 1,20 |
| 2025 | 0,75 | 1,10 | 1,20 |
| 2024 | 0,75 | 1,15 | 1,20 |
| 2023 | 1,15 | 1,20 | 1,25 |
| 2022 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2021 | 1,25 | 1,27 | 1,30 |
| 2020 | 1,20 | 1,23 | 1,25 |
| 2019 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2018 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2017 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2016 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2015 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2014 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2013 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2012 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2011 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2010 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2009 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i kriminologi?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Stockholms universitet (Stockholm): 20,00 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i kriminologi?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mittuniversitetet (Sundsvall): 17,40 i BI och 0,75 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i kriminologi?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,75–1,20 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kandidatprogram i kriminologi HT 2026?
7 951 sökte programmet vid 3 lärosäten och 225 antogs, alltså ungefär 35,3 sökande per plats. 1 341 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kandidatprogram i kriminologi ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,15 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +3,4 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.