Kandidatprogram i Kriminologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-M2151
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 911
- 112 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 239
- Sökande per plats
- 15,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,18 | 17,4 | −0,78 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,5 | 17,5 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,78). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,18 → 17,40 (−0,78) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,20 → 17,44 (−0,76) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,44 → 17,61 (−0,83) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 17,61 | 17,27 |
| HT 2025 | 17,44 | 16,80 |
| HT 2026 | 17,40 | 17,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 800 | 119 |
| HT 2025 | 867 | 110 |
| HT 2026 | 911 | 112 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 20,00 | 1,20 | 66,2 | 3 639 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 30,9 | 3 401 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | 17,40 | 0,75 | 15,2 | 911 |
Om programmet
Kunskap om de bakomliggande orsakerna till brottslighet, brottslighetens former och dess konsekvenser är en förutsättning för att framgångsrikt förebygga och hantera effekterna av brott och att skapa ett tryggare samhälle. Kriminologiprogrammet ger dig en helhetssyn på brottslighet som samhällsfenomen och verktyg för att utföra brottspreventivt och trygghetsskapande arbete.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- SocionomprogrammetBI16,71HP0,70Sökande/plats25,6
- SocionomprogrammetBI15,05HP0,55Sökande/plats7,9
- Magisterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats6,0
- Förvaltningsjuridiska programmetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- SamhällsvetarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Magisterprogram i sociologi med inriktning mot forskning och kritiska studierBI–HP–Sökande/plats4,3
- Masterprogram i Sociologi: Risk, resiliens, arbetslivBI–HP–Sökande/plats3,6
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Samhällskunskap)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-M2151
MIU-M2151 · nationell antagning
911 sökande, 112 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 36 | 17,4 | 31 | 186 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,5 | 5 | 17,5 | 4 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 28 | 0,75 | 24 | 112 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i Kriminologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i Kriminologi vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,4, HP 0,75 och BII 17,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i Kriminologi vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 911 personer, varav 112 i första hand. 60 antogs, alltså 15,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i Kriminologi vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,4 HT 2026 mot 17,44 HT 2025. Sökande: 911 mot 867.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i Kriminologi mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(736)
- Män19 %(175)
- 24 år eller yngre82 %748
- 25–34 år14 %127
- 35 år eller äldre4 %36
- Antagna kvinnor92 %(55)
- Antagna män8 %(5)
Anmälningskod MIU-M2151. Källa: UHR.