Samhällsvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-M2221
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 202
- 18 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 2,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 75 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 11,80 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,11 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,40 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,40 → 13,00 (−1,40) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2016 | 14,50 → 12,73 (−1,77) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,10 → 13,10 (−2,00) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 14,26 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 11,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 13,10 | 11,67 |
| HT 2016 | 12,73 | 14,30 |
| HT 2017 | 13,00 | 12,42 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,25 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 133 | 17 |
| HT 2011 | 170 | 15 |
| HT 2014 | 347 | 28 |
| HT 2015 | 359 | 48 |
| HT 2016 | 330 | 48 |
| HT 2017 | 347 | 47 |
| HT 2018 | 310 | 37 |
| HT 2019 | 213 | 41 |
| HT 2020 | 245 | 38 |
| HT 2021 | 214 | 26 |
| HT 2022 | 226 | 34 |
| HT 2023 | 206 | 33 |
| HT 2024 | 167 | 29 |
| HT 2025 | 184 | 19 |
| HT 2026 | 202 | 18 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå | 16,78 | 0,70 | 7,7 | 346 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · Distans | 13,78 | 0,25 | 7,8 | 659 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 2,7 | 202 |
Om programmet
Samhällsvetare arbetar bland annat med analys och utvärdering av olika samhällsfrågor. Programmet ger dig breda kunskaper om hur samhället organiseras, styrs och påverkar oss som individer och grupp. Utbildningen har en kombination av statsvetenskap och sociologi där ett av dem blir ditt huvudområde. Även studier i juridik ingår. Programmet har genomgående en stark samverkan med regionala aktörer. Det framträder särskilt under programmets femte termin när praktik och teori kombineras.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Magisterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats6,0
- Förvaltningsjuridiska programmetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Magisterprogram i sociologi med inriktning mot forskning och kritiska studierBI–HP–Sökande/plats4,3
- Masterprogram i Sociologi: Risk, resiliens, arbetslivBI–HP–Sökande/plats3,6
- Masterprogram i Sociologi: Risk, resiliens, arbetslivBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-M2221
MIU-M2221 · nationell antagning
202 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 54 | Alla antogs | 32 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 32 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | 999 | 2 | Alla antogs | 14 | 0 |
Vanliga frågor om Samhällsvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsvetarprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 202 personer, varav 18 i första hand. 75 antogs, alltså 2,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Samhällsvetarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(120)
- Män41 %(82)
- 24 år eller yngre75 %151
- 25–34 år20 %41
- 35 år eller äldre5 %10
- Antagna kvinnor57 %(43)
- Antagna män43 %(32)
Anmälningskod MIU-M2221. Källa: UHR.