Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogrammet HT 2026?

BImedian 15,28 lägst–högst 13,78–16,78 +1,15 mot HT 2025
HPmedian 0,48 lägst–högst 0,25–0,70 −0,17 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 3 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 207
+5,6 % mot HT 2025
Antagna
205
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
5,9
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Samhällsvetarprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Umeå universitet Umeå 16,7818,180,703467,7+0,72
Högskolan Dalarna Borlänge · Distans 13,7814,790,256597,8+1,59
Mittuniversitetet Sundsvall Alla antogsAlla antogsAlla antogs2022,7–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1012141618200820122016202020242026HT 2012: median BI 14,01, lägst 11,82, högst 16,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 14,80, lägst 13,00, högst 16,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 16,70, lägst 16,70, högst 16,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 15,35, lägst 13,10, högst 17,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 12,73, lägst 11,59, högst 17,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 14,08, lägst 13,00, högst 15,16 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,46, lägst 15,46, högst 15,46 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 14,06, lägst 14,06, högst 14,06 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 15,75, lägst 15,75, högst 15,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 15,36, lägst 15,36, högst 15,36 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,08, lägst 16,08, högst 16,08 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 14,13, lägst 12,19, högst 16,06 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 15,28, lägst 13,78, högst 16,78 (2 lärosäten med poänggräns)15,28
Visa som tabell
Samhällsvetarprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202613,7815,2816,78
202512,1914,1316,06
202416,0816,0816,08
2023–––
2022–––
202115,3615,3615,36
202015,7515,7515,75
201914,0614,0614,06
201815,4615,4615,46
201713,0014,0815,16
201611,5912,7317,20
201513,1015,3517,60
201416,7016,7016,70
201313,0014,8016,60
201211,8214,0116,20
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,20,40,60,81,0200820122016202020242026HT 2012: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,48, lägst 0,25, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,20, lägst 0,20, högst 0,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,48, lägst 0,25, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)0,48
Visa som tabell
Samhällsvetarprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,250,480,70
20250,650,650,65
20240,550,550,55
2023–––
2022–––
20210,200,200,20
20200,550,550,55
20190,550,550,55
20180,600,600,60
20170,250,480,70
20160,900,900,90
20150,900,900,90
20140,950,950,95
20130,900,900,90
20120,500,500,50
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Planerare och utredare m.fl.

Medianlön
46 100 kr/mån
Spann (10–90 %)
35 200 kr – 61 700 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Samhällsvetarprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Umeå universitet (Umeå): 16,78 i urvalsgruppen BI och 0,70 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Samhällsvetarprogrammet?

Vid Mittuniversitetet (Sundsvall) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Samhällsvetarprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,25–0,70 beroende på lärosäte, med medianen 0,48. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Samhällsvetarprogrammet HT 2026?

1 207 sökte programmet vid 3 lärosäten och 205 antogs, alltså ungefär 5,9 sökande per plats. 155 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Samhällsvetarprogrammet ökat?

Medianen för BI steg med 1,15 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +5,6 %.

Vad tjänar man efter Samhällsvetarprogrammet?

Medianlönen för planerare och utredare m.fl. var 46 100 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: juridik och samhälle

Visa alla