Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HDA-H3PCD

BIGymnasiebetyg 13,78 av max 22,5 +1,59 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,25 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,79 av max 22,5 +1,59 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
659
89 i första hand
Antagna
85
urval 2
Reserver
89
Sökande per plats
7,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,0713,78−1,29
Högskoleprov (HP)0,450,25−0,20
Betyg (BII)15,2114,79−0,42
Antagna totalt11085−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Samhällsvetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,07 → 13,78 (−1,29)0,45 → 0,25 (−0,20)
HT 202513,60 → 12,19 (−1,41)0,20 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,07) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Samhällsvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Umeå universitet Umeå 16,780,707,7346
Högskolan Dalarna Borlänge · Distans · Du tittar på den här 13,780,257,8659
Mittuniversitetet Sundsvall Alla antogsAlla antogs2,7202

Om programmet

Utbildningen har två inriktningar, en inriktad mot huvudområdet statsvetenskap och en inriktad mot huvudområdet sociologi. Den statsvetenskapliga inriktningens profil har ett fokus på internationella förhållanden, politiska system, politiskt deltagande och offentlig förvaltning. Den sociologiska inriktningen rymmer såväl klassisk som modern sociologisk teori med särskilt fokus på makt och avvikelse i det moderna samhället.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HDA-H3PCD

HDA-H3PCD · nationell antagning

659 sökande, 89 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 8
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,07 53 13,78 40 40
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,21 17 14,79 13 48
HP Högskoleprovet 0,45 37 0,25 29 15
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Samhällsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogrammet vid Högskolan Dalarna HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,78, HP 0,25 och BII 14,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Samhällsvetarprogrammet vid Högskolan Dalarna?

HT 2026 sökte 659 personer, varav 89 i första hand. 85 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Samhällsvetarprogrammet vid Högskolan Dalarna?

Ja, den steg: i BI krävdes 13,78 HT 2026 mot 12,19 HT 2025. Sökande: 659 mot 546.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Samhällsvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor75 %(494)
  • Män25 %(165)
  • 24 år eller yngre37 %243
  • 25–34 år37 %242
  • 35 år eller äldre26 %174
  • Antagna kvinnor72 %(61)
  • Antagna män28 %(24)

Anmälningskod HDA-H3PCD. Källa: UHR.