Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1272

BIGymnasiebetyg 16,78 av max 22,5 +0,72 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,18 av max 22,5 +2,84 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
346
48 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
45
Sökande per plats
7,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,8516,78−1,07
Högskoleprov (HP)0,800,70−0,10
Betyg (BII)18,1818,18Oförändrad
Antagna totalt4545Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,72). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 15.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 18 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 18 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 9.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Samhällsvetarprogrammet (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,85 → 16,78 (−1,07)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202517,78 → 16,06 (−1,72)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202417,38 → 16,08 (−1,30)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 202316,23 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202217,10 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202118,13 → 15,36 (−2,77)0,65 → 0,20 (−0,45)
HT 202017,66 → 15,75 (−1,91)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 201916,70 → 14,06 (−2,64)0,65 → 0,55 (−0,10)
HT 201817,67 → 15,46 (−2,21)0,95 → 0,60 (−0,35)
HT 201717,78 → 15,16 (−2,62)0,90 → 0,70 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Samhällsvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 16,780,707,7346
Högskolan Dalarna Borlänge · Distans 13,780,257,8659
Mittuniversitetet Sundsvall Alla antogsAlla antogs2,7202

Om programmet

Är du intresserad av de samhällsvetenskapliga och beteendevetenskapliga områdena och vill du själv ha ett aktivt inflytande på utformningen av din examen? Samhällsvetarprogrammet ger dig möjligheten att själv påverka din ämneskombination så att du kan sätta en personlig prägel på din utbildning. Under utbildningen Samhällsvetarprogrammet utmärker sig genom en öppen struktur och goda möjligheter att sätta en unik prägel på utbildning och examen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet. För vissa valfria eller valbara kurser och ämnen särskilda behörighetskrav. Du kan välja kurser eller ämnen där endast grundläggande behörighet krävs.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-P1272

UMU-P1272 · nationell antagning

346 sökande, 48 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,85 25 16,78 25 42
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,18 2 18,18 2 11
HP Högskoleprovet 0,80 18 0,70 18 19

Vanliga frågor om Samhällsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,78, HP 0,70 och BII 18,18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Samhällsvetarprogrammet vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 346 personer, varav 48 i första hand. 45 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Samhällsvetarprogrammet vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,78 HT 2026 mot 16,06 HT 2025. Sökande: 346 mot 413.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Samhällsvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor62 %(213)
  • Män38 %(133)
  • 24 år eller yngre84 %289
  • 25–34 år14 %48
  • 35 år eller äldre3 %9
  • Antagna kvinnor71 %(32)
  • Antagna män29 %(13)

Anmälningskod UMU-P1272. Källa: UHR.