Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1200

BIGymnasiebetyg 15,46 av max 22,5 −0,62 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 −0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,15 av max 22,5 +1,89 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
295
57 i första hand
Antagna
43
urval 2
Reserver
40
Sökande per plats
6,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,7515,46−1,29
Högskoleprov (HP)0,750,55−0,20
Betyg (BII)16,1516,15Oförändrad
Antagna totalt5043−7

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 10.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,75 → 15,46 (−1,29)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 202516,50 → 16,08 (−0,42)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202417,42 → 16,02 (−1,40)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202316,50 → 15,02 (−1,48)0,75 → 0,45 (−0,30)
HT 202216,45 → 15,56 (−0,89)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202118,13 → 17,32 (−0,81)0,95 → 0,80 (−0,15)
HT 202018,81 → 18,07 (−0,74)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 201918,23 → 17,50 (−0,73)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 201817,97 → 16,69 (−1,28)1,10 → 0,95 (−0,15)
HT 201717,72 → 16,60 (−1,12)1,10 → 1,00 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Beteendevetenskapliga programmet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Mälardalens universitet Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa · Västerås 15,610,657,6760
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 15,460,556,9295

Om programmet

Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer får du lära dig stötta arbetsplatser och verksamheter med hjälp av IT. Du väljer själv om du vill fördjupa dig inom informatik, pedagogik, psykologi eller sociologi. Efter utbildningen kan du till exempel jobba med verksamhetsutveckling, utbildning eller projekt inom IT.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Personal- och HR-specialister 48 500 kr37–68 tkr Medelstora5 år: oförändrad
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-P1200

UMU-P1200 · nationell antagning

295 sökande, 57 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,75 25 15,46 21 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,15 5 16,15 5 21
HP Högskoleprovet 0,75 20 0,55 17 17
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer

Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,46, HP 0,55 och BII 16,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 295 personer, varav 57 i första hand. 43 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer vid Umeå universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,46 HT 2026 mot 16,08 HT 2025. Sökande: 295 mot 370.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor69 %(204)
  • Män31 %(91)
  • 24 år eller yngre72 %211
  • 25–34 år22 %66
  • 35 år eller äldre6 %18
  • Antagna kvinnor72 %(31)
  • Antagna män28 %(12)

Anmälningskod UMU-P1200. Källa: UHR.