Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1500

BIGymnasiebetyg 14,84 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2
BIIKompletterade betyg 15,87 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
179
40 i första hand
Antagna
41
urval 2
Reserver
20
Sökande per plats
4,4
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,8414,84Oförändrad
Högskoleprov (HP)0,450,45Oförändrad
Betyg (BII)15,8315,87+0,04
Antagna totalt5541−14

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 13 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 13 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 12 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 12 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogrammet i datavetenskap (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,84 → 14,84 (±0)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202413,54 → 11,83 (−1,71)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202314,48 → 14,23 (−0,25)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202214,44 → 13,85 (−0,59)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202115,17 → 14,36 (−0,81)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202014,09 → 14,09 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201912,98 → 12,98 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201814,70 → 14,84 (+0,14)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201714,65 → 14,81 (+0,16)0,75 → 0,90 (+0,15)
HT 201613,25 → 13,25 (±0)0,95 → 0,95 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,84) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Skicka pengar med mobilen, spela spel, beställa tågbiljetter och få lön. Datorer har blivit en viktig del av våra liv och som datavetare finns du där människor och datorer möts. Utbildningen gör dig till en duktig och uppskattad IT-medarbetare, en skicklig programmerare som är van att arbeta i projekt, förstår villkoren i ett företag och med självförtroende kan presentera ditt arbete för andra.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 1a eller 1b1+1b2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 1a1+1a2 eller nivå 1b, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1500 · nationell antagning

179 sökande, 40 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,84 28 14,84 20 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,83 5 15,87 4 4
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 0,45 17 0,45 12 1
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 10

UMU-S5008 · nationell antagning

Senare del av Kandidatprogrammet i datavetenskap. 9 sökande, 4 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SA Sen anmälan Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 5 0

Vanliga frågor om Kandidatprogrammet i datavetenskap

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet i datavetenskap vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,84, HP 0,45 och BII 15,87. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogrammet i datavetenskap vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 179 personer, varav 40 i första hand. 41 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor16 %(28)
  • Män84 %(151)
  • 24 år eller yngre74 %132
  • 25–34 år23 %41
  • 35 år eller äldre3 %6
  • Antagna kvinnor7 %(3)
  • Antagna män93 %(38)

Anmälningskod UMU-P1500. Källa: UHR.