Kandidatprogram för kognitionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1202
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 236
- 31 i första hand
- Antagna
- 37
- urval 2
- Reserver
- 20
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,56 | 14,15 | −2,41 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,78 | 16,78 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 37 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,56 → 14,15 (−2,41) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,70 → 15,50 (−1,20) | 0,90 → 0,40 (−0,50) |
| HT 2024 | 17,02 → 15,42 (−1,60) | 0,85 → 0,40 (−0,45) |
| HT 2023 | 16,70 → alla behöriga antogs | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
| HT 2022 | 18,49 → 16,23 (−2,26) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,59 → 17,75 (−0,84) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,70 → 18,13 (−0,57) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2019 | 18,91 → 18,91 (±0) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,50 → 17,55 (−0,95) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,21 → 17,05 (−1,16) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,95 | 13,36 |
| HT 2013 | 17,30 | 16,04 |
| HT 2014 | 15,40 | 16,12 |
| HT 2015 | 17,46 | 17,81 |
| HT 2016 | 15,92 | 15,60 |
| HT 2017 | 17,05 | 17,93 |
| HT 2018 | 17,55 | 18,74 |
| HT 2019 | 18,91 | 15,80 |
| HT 2020 | 18,13 | 19,13 |
| HT 2021 | 17,75 | 17,66 |
| HT 2022 | 16,23 | 21,25 |
| HT 2023 | Alla antogs | 16,63 |
| HT 2024 | 15,42 | 13,56 |
| HT 2025 | 15,50 | 13,59 |
| HT 2026 | 14,15 | 16,78 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 144 | 32 |
| HT 2009 | 166 | 28 |
| HT 2010 | 145 | 26 |
| HT 2011 | 129 | 23 |
| HT 2012 | 163 | 21 |
| HT 2013 | 230 | 40 |
| HT 2014 | 224 | 24 |
| HT 2015 | 246 | 26 |
| HT 2016 | 270 | 26 |
| HT 2017 | 314 | 40 |
| HT 2018 | 310 | 46 |
| HT 2019 | 296 | 49 |
| HT 2020 | 317 | 61 |
| HT 2021 | 320 | 48 |
| HT 2022 | 252 | 39 |
| HT 2023 | 184 | 32 |
| HT 2024 | 220 | 36 |
| HT 2025 | 213 | 33 |
| HT 2026 | 236 | 31 |
Om programmet
Hur tänker människor och datorer? Kognitionsvetenskap är ett tvärvetenskapligt område som knyter ihop psykologi, datavetenskap, neurovetenskap, filosofi och lingvistik/språkvetenskap. Programmet passar dig som är nyfiken på hur hjärnan fungerar, hur vi kommunicerar, och hur teknik kan bli smartare och mer användarvänlig. Efter utbildningen kan du jobba med till exempel design, kommunikation, marknadsföring eller forskning.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1202 · nationell antagning
236 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,56 | 26 | 14,15 | 18 | 11 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,78 | 4 | 16,78 | 4 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 20 | 0,80 | 15 | 10 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
UMU-S2028 · nationell antagning
Senare del av Kandidatprogram för kognitionsvetenskap T3. 2 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram för kognitionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram för kognitionsvetenskap vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,15, HP 0,80 och BII 16,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram för kognitionsvetenskap vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 236 personer, varav 31 i första hand. 37 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram för kognitionsvetenskap vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,15 HT 2026 mot 15,5 HT 2025. Sökande: 236 mot 213.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(138)
- Män42 %(98)
- 24 år eller yngre80 %189
- 25–34 år16 %38
- 35 år eller äldre4 %9
- Antagna kvinnor59 %(22)
- Antagna män41 %(15)
Anmälningskod UMU-P1202. Källa: UHR.