Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1530
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 190
- 26 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,97 | 15,61 | −1,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,1 | 16,83 | +0,73 |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 12 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,97 → 15,61 (−1,36) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2022 | 16,06 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,73 → 13,91 (−1,82) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2020 | 17,15 → 16,70 (−0,45) | – |
| HT 2019 | 15,22 → 14,50 (−0,72) | – |
| HT 2018 | 17,00 → 16,82 (−0,18) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 14,26 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,79 → 15,01 (−1,78) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2015 | 17,08 → 15,72 (−1,36) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2014 | 16,10 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,97) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 15,72 | Alla antogs |
| HT 2016 | 15,01 | 15,55 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 16,82 | 17,30 |
| HT 2019 | 14,50 | 16,61 |
| HT 2020 | 16,70 | 16,64 |
| HT 2021 | 13,91 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,61 | 16,83 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 143 | 16 |
| HT 2009 | 225 | 22 |
| HT 2010 | 156 | 20 |
| HT 2011 | 164 | 21 |
| HT 2012 | 229 | 36 |
| HT 2013 | 286 | 42 |
| HT 2014 | 260 | 29 |
| HT 2015 | 249 | 42 |
| HT 2016 | 274 | 43 |
| HT 2017 | 261 | 44 |
| HT 2018 | 305 | 65 |
| HT 2019 | 250 | 49 |
| HT 2020 | 301 | 71 |
| HT 2021 | 317 | 54 |
| HT 2022 | 254 | 53 |
| HT 2023 | 219 | 32 |
| HT 2024 | 215 | 41 |
| HT 2025 | 208 | 36 |
| HT 2026 | 190 | 26 |
Om programmet
Utbildningen i interaktion och design gör dig till en expert på mötet mellan människa och maskin. Du lär dig skapa gränssnitt till teknik som är effektiva, hållbara och användarvänliga. I ditt framtida jobb blir du den som skapar såväl gränssnitt som tekniken bakom appar, webbsidor, system och digitala tjänster – alltid med användarens behov i fokus.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskapBI15,00HP1,10Sökande/plats4,6
- Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovationBI16,80HP0,90Sökande/plats7,5
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångBI18,56HP1,40Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Kandidatprogrammet i datavetenskapBI14,84HP0,45Sökande/plats4,4
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1530 · nationell antagning
190 sökande, 26 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,97 | 20 | 15,61 | 18 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,1 | 4 | 16,83 | 3 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 13 | 0,90 | 11 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
UMU-S5082 · nationell antagning
Senare del av Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design. 3 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,61, HP 0,90 och BII 16,83. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 190 personer, varav 26 i första hand. 35 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(109)
- Män43 %(81)
- 24 år eller yngre89 %170
- 25–34 år9 %17
- 35 år eller äldre2 %3
- Antagna kvinnor57 %(20)
- Antagna män43 %(15)
Anmälningskod UMU-P1530. Källa: UHR.