Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1532

BIGymnasiebetyg 15,00 av max 22,5 +1,60 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,25 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,20 av max 22,5 −0,60 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
228
47 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
22
Sökande per plats
4,6
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,5515−0,55
Högskoleprov (HP)1,101,10Oförändrad
Betyg (BII)16,216,2Oförändrad
Antagna totalt6550−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 14 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 12 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 12 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap (senaste 10 av 14 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,55 → 15,00 (−0,55)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202513,40 → 13,40 (±0)0,80 → 0,85 (+0,05)
HT 202416,45 → 15,10 (−1,35)1,15 → alla behöriga antogs
HT 202316,35 → 15,68 (−0,67)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 202215,23 → 15,01 (−0,22)1,00 → 1,05 (+0,05)
HT 202116,15 → 15,72 (−0,43)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202016,36 → 16,36 (±0)–
HT 201914,25 → alla behöriga antogs–
HT 201815,85 → 15,59 (−0,26)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201715,75 → alla behöriga antogs1,00 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du intresserad av en IT-utbildning av hög kvalitet och gott rykte, som leder till mycket goda karriärmöjligheter, både nationellt och internationellt? Hos oss får du gedigen grund i datavetenskap och matematik med stora möjligheter att skapa din egen spetskompetens.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1532 · nationell antagning

228 sökande, 47 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,55 36 15 25 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,2 4 16,2 4 8
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,10 21 1,10 17 9
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9

UMU-S5010 · nationell antagning

Senare del av Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap. 5 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SA Sen anmälan Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15, HP 1,10 och BII 16,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 228 personer, varav 47 i första hand. 50 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15 HT 2026 mot 13,4 HT 2025. Sökande: 228 mot 265.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor21 %(48)
  • Män79 %(180)
  • 24 år eller yngre84 %191
  • 25–34 år13 %29
  • 35 år eller äldre4 %8
  • Antagna kvinnor22 %(11)
  • Antagna män78 %(39)

Anmälningskod UMU-P1532. Källa: UHR.