Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1526
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 409
- 42 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 55
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,17 | 18,75 | −0,42 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,25 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,55 | 17,34 | −1,21 |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 14 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,68). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 14 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,17 → 18,75 (−0,42) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,01 → 18,59 (−0,42) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,85 → 17,61 (−1,24) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,90 → 17,71 (−1,19) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,85 → 18,13 (−0,72) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2021 | 19,30 → 18,80 (−0,50) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,96 → 18,33 (−0,63) | – |
| HT 2019 | 17,35 → 17,35 (±0) | – |
| HT 2018 | 17,59 → 16,77 (−0,82) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2017 | 17,34 → 13,55 (−3,79) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,17) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,42 | 16,10 |
| HT 2014 | 17,90 | Alla antogs |
| HT 2015 | 15,26 | 19,40 |
| HT 2016 | 18,00 | 16,72 |
| HT 2017 | 13,55 | 17,95 |
| HT 2018 | 16,77 | 16,86 |
| HT 2019 | 17,35 | 18,03 |
| HT 2020 | 18,33 | 18,19 |
| HT 2021 | 18,80 | 17,94 |
| HT 2022 | 18,13 | 15,68 |
| HT 2023 | 17,71 | 18,24 |
| HT 2024 | 17,61 | 19,10 |
| HT 2025 | 18,59 | 18,21 |
| HT 2026 | 18,75 | 17,34 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 150 | 19 |
| HT 2009 | 208 | 22 |
| HT 2010 | 219 | 24 |
| HT 2011 | 175 | 20 |
| HT 2012 | 218 | 29 |
| HT 2013 | 317 | 24 |
| HT 2014 | 335 | 24 |
| HT 2015 | 318 | 35 |
| HT 2016 | 338 | 31 |
| HT 2017 | 355 | 43 |
| HT 2018 | 364 | 41 |
| HT 2019 | 330 | 36 |
| HT 2020 | 463 | 66 |
| HT 2021 | 509 | 66 |
| HT 2022 | 387 | 50 |
| HT 2023 | 348 | 49 |
| HT 2024 | 373 | 48 |
| HT 2025 | 459 | 56 |
| HT 2026 | 409 | 42 |
Om programmet
Ta klivet in i en dynamisk, internationell miljö där du dagligen utmanar gränserna mellan vetenskap, teknik och innovation. Vårt civilingenjörsprogram i bioteknik rustar dig för att bli en skicklig problemlösare inom områden som sjukvård och läkemedel, jordbruk, livsmedelsproduktion och miljövård.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Kandidatprogrammet i Life Science - Kandidatprogrammet i Life ScienceBI19,61HP0,70Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångBI18,56HP1,40Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- BiomedicinprogrammetBI15,65HP0,90Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - SjukhusfysikBI19,48HP1,10Sökande/plats7,2
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsprogrammet i energiteknikBI17,60HP1,15Sökande/plats6,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1526 · nationell antagning
409 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,17 | 33 | 18,75 | 31 | 42 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,55 | 5 | 17,34 | 5 | 13 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 20 | 1,25 | 18 | 48 |
UMU-S5016 · nationell antagning
Senare del Civilingenjörsprogrammet i bioteknik. 21 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | 291 | 2 | 291 | 2 | 5 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i bioteknik vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,75, HP 1,25 och BII 17,34. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i bioteknik vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 409 personer, varav 42 i första hand. 60 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i bioteknik vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,75 HT 2026 mot 18,59 HT 2025. Sökande: 409 mot 459.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(253)
- Män38 %(156)
- 24 år eller yngre95 %388
- 25–34 år4 %17
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor58 %(35)
- Antagna män42 %(25)
Anmälningskod UMU-P1526. Källa: UHR.