Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1340
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 285
- 33 i första hand
- Antagna
- 54
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,55 | 15,65 | −1,9 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 0,90 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,58 | 16,41 | −0,17 |
| Antagna totalt | 78 | 54 | −24 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,44). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 18 terminer (12 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 18 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 14.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,55 → 15,65 (−1,90) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2025 | 15,24 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,52 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,20 → alla behöriga antogs | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,43 → 18,00 (−0,43) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,85 → 17,91 (−0,94) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,33 → 16,15 (−1,18) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2019 | 15,22 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,29 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,46 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,90 | 12,33 |
| HT 2011 | 14,05 | 16,37 |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,15 | 17,83 |
| HT 2021 | 17,91 | 16,82 |
| HT 2022 | 18,00 | 17,35 |
| HT 2023 | Alla antogs | 17,32 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,65 | 16,41 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 172 | 21 |
| HT 2009 | 210 | 20 |
| HT 2010 | 277 | 27 |
| HT 2011 | 268 | 29 |
| HT 2012 | 270 | 20 |
| HT 2013 | 242 | 21 |
| HT 2014 | 272 | 14 |
| HT 2015 | 296 | 30 |
| HT 2016 | 264 | 11 |
| HT 2017 | 259 | 15 |
| HT 2018 | 274 | 27 |
| HT 2019 | 261 | 22 |
| HT 2020 | 321 | 33 |
| HT 2021 | 410 | 33 |
| HT 2022 | 318 | 27 |
| HT 2023 | 275 | 26 |
| HT 2024 | 280 | 28 |
| HT 2025 | 251 | 30 |
| HT 2026 | 285 | 33 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 22,04 | 1,55 | 46,0 | 920 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 20,63 | 1,15 | 22,9 | 343 |
| Uppsala universitet Uppsala | 20,26 | 1,40 | 12,1 | 726 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 15,65 | 0,90 | 5,3 | 285 |
Om programmet
Medicin och molekylärbiologi är ett snabbt växande område och behovet av att förstå medicinska och molekylära samband är stort. Idag finns tekniker för analys och terapi av sjukdomar som tidigare ansetts omöjliga att behandla och ständigt öppnas nya fält. Du kan vara med att driva denna utveckling inom ett av vetenskapens mest fascinerande områden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1a1+1a2 eller 1b, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Farmakologer och biomedicinare | 62 700 kr44–96 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Kandidatprogrammet i Life Science - Kandidatprogrammet i Life ScienceBI19,61HP0,70Sökande/plats9,7
- Masterprogram i BiomedicinBI–HP–Sökande/plats6,4
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Masterprogrammet i molekylärbiologiBI–HP–Sökande/plats6,2
- Masterprogrammet i växt- och skogsbioteknikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1340 · nationell antagning
285 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 41 | 15,65 | 28 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,58 | 8 | 16,41 | 5 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 25 | 0,90 | 17 | 9 |
UMU-S3014 · nationell antagning
Senare del av Biomedicinprogrammet. 2 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,65, HP 0,90 och BII 16,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 285 personer, varav 33 i första hand. 54 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biomedicinprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(206)
- Män28 %(79)
- 24 år eller yngre90 %256
- 25–34 år9 %25
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor70 %(38)
- Antagna män30 %(16)
Anmälningskod UMU-P1340. Källa: UHR.