Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80505
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 920
- 208 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 230
- Sökande per plats
- 46
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,06 | 22,04 | −0,02 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 22,21 | 22,21 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 23 | 20 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,50 | 17,80 |
| HT 2012 | 18,95 | 20,73 |
| HT 2013 | 18,00 | 19,00 |
| HT 2014 | 20,20 | 16,06 |
| HT 2015 | 20,10 | 18,75 |
| HT 2016 | 17,34 | 18,00 |
| HT 2017 | 19,22 | 19,04 |
| HT 2018 | 19,22 | 20,56 |
| HT 2019 | 19,38 | 19,52 |
| HT 2020 | 21,09 | 21,50 |
| HT 2021 | 21,51 | 21,30 |
| HT 2022 | 21,88 | 21,83 |
| HT 2023 | 21,77 | 22,47 |
| HT 2024 | 21,77 | 22,24 |
| HT 2025 | 22,06 | 22,20 |
| HT 2026 | 22,04 | 22,21 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,50 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,40 |
| HT 2020 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,65 |
| HT 2023 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,65 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 468 | 51 |
| HT 2012 | 519 | 53 |
| HT 2013 | 525 | 60 |
| HT 2014 | 536 | 49 |
| HT 2015 | 567 | 42 |
| HT 2016 | 568 | 62 |
| HT 2017 | 582 | 66 |
| HT 2018 | 582 | 67 |
| HT 2019 | 569 | 75 |
| HT 2020 | 828 | 133 |
| HT 2021 | 883 | 152 |
| HT 2022 | 882 | 156 |
| HT 2023 | 833 | 155 |
| HT 2024 | 832 | 166 |
| HT 2025 | 725 | 163 |
| HT 2026 | 920 | 208 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 22,04 | 1,55 | 46,0 | 920 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 20,63 | 1,15 | 22,9 | 343 |
| Uppsala universitet Uppsala | 20,26 | 1,40 | 12,1 | 726 |
| Umeå universitet Umeå | 15,65 | 0,90 | 5,3 | 285 |
Om programmet
Är du intresserad av biologi och medicin? Drömmer du om att hitta botemedel mot sjukdomar som cancer och diabetes? Biomedicinprogrammet kombinerar medicin, vetenskap och praktiska färdigheter. Du kommer att fördjupa dig i banbrytande forskning och möta aktiva forskare i undervisningen. Vad du lär dig Under programmet fördjupar du dig i viktiga biomedicinska frågor och tar dig an utmaningar inom områden såsom den snabba utvecklingen av vacciner och behandlingar mot nya pandemier.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Kemi 2, Matematik 4/Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Farmakologer och biomedicinare | 62 700 kr44–96 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Masterprogram i biomedicinBI–HP–Sökande/plats11,7
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, MolekylärbiologiBI20,30HP1,45Sökande/plats11,4
- LäkarprogrammetBI22,26HP1,80Sökande/plats33,8
- SjuksköterskeprogrammetBI19,75HP1,25Sökande/plats29,9
- PsykologprogrammetBI21,98HP1,70Sökande/plats64,9
- FysioterapeutprogrammetBI19,90HP1,20Sökande/plats27,9
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,45HP0,90Sökande/plats16,6
- Masterprogram i psykologiBI–HP–Sökande/plats14,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LU-80500 · internationell antagning
1 292 sökande, 609 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,5 | 37 | – | – | 113 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,08 | 3 | – | – | 24 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
LU-80505 · nationell antagning
920 sökande, 208 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,06 | 14 | 22,04 | 12 | 198 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,21 | 1 | 22,21 | 1 | 37 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 8 | 1,55 | 7 | 132 |
Vanliga frågor om Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,04, HP 1,55 och BII 22,21. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 920 personer, varav 208 i första hand. 20 antogs, alltså 46 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Biomedicinprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 22,04 HT 2026 mot 22,06 HT 2025. Sökande: 920 mot 725.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biomedicinprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(706)
- Män23 %(214)
- 24 år eller yngre89 %816
- 25–34 år8 %77
- 35 år eller äldre3 %27
- Antagna kvinnor75 %(15)
- Antagna män25 %(5)
Anmälningskod LU-80505. Källa: UHR.