Masterprogram i biomedicin
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-18525
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper LUALM (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 525
- 160 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 1
- Reserver
- 175
- Sökande per plats
- 11,7
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
LUALM: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | LUALM |
|---|---|
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | 310 |
| HT 2015 | 320 |
| HT 2016 | 332 |
| HT 2017 | 374 |
| HT 2018 | 299 |
| HT 2019 | 363 |
| HT 2020 | 298 |
| HT 2021 | 333 |
| HT 2022 | 339 |
| HT 2023 | 321 |
| HT 2024 | 375 |
| HT 2025 | 365 |
| HT 2026 | 330 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 190 | 77 |
| HT 2013 | 207 | 80 |
| HT 2014 | 257 | 87 |
| HT 2015 | 239 | 88 |
| HT 2016 | 352 | 101 |
| HT 2017 | 432 | 148 |
| HT 2018 | 355 | 118 |
| HT 2019 | 313 | 111 |
| HT 2020 | 310 | 106 |
| HT 2021 | 295 | 81 |
| HT 2022 | 279 | 105 |
| HT 2023 | 320 | 121 |
| HT 2024 | 362 | 120 |
| HT 2025 | 430 | 124 |
| HT 2026 | 525 | 160 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 11,7 | 525 |
| Uppsala universitet Uppsala | 32,6 | 326 |
| Umeå universitet Masterprogram i Biomedicin · Umeå | 6,4 | 127 |
Om programmet
De som tar examen från detta program blir ledande inom biomedicinsk forskning och är redo att göra karriär inom akademin, industrin och andra områden. Studera till masterexamen i biomedicin med fokus på banbrytande forskning och specialisering inom akademin eller life science-industrin. Programmet ges i förstklassiga forskningsmiljöer som Biomedicinskt centrum och Max Lab IV/European Spallation Source (ESS).
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå (kandidatexamen) om minst 180 hp inom biomedicin, bioteknik, cell- och molekylärbiologi eller medicin, inklusive minst 15 hp självständigt arbete (examensarbete) inom biomedicinskt-naturvetenskapligt område.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Farmakologer och biomedicinare | 62 700 kr44–96 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- BiomedicinprogrammetBI22,04HP1,55Sökande/plats46,0
- Masterprogram i samhällsgeografiBI–HP–Sökande/plats2,6
- Masterprogram i humanekologi - kultur, makt och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats2,7
- Masterprogram i International Development and ManagementBI–HP–Sökande/plats12,6
- Masterprogram i sociologiBI–HP–Sökande/plats4,5
- Masterprogram i socialantropologiBI–HP–Sökande/plats4,1
- Masterprogram i mänskliga rättigheterBI–HP–Sökande/plats12,0
- Masterprogram i historiska studier, HistoriaBI–HP–Sökande/plats4,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-18525
LU-18525 · masterantagning
525 sökande, 160 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| LUALM Lärosätets eget urval | 330 | 43 | – | – | 175 |
Vanliga frågor om Masterprogram i biomedicin
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i biomedicin vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen LUALM 330 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i biomedicin vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 525 personer, varav 160 i första hand. 45 antogs, alltså 11,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Masterprogram i biomedicin vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i LUALM krävdes 330 HT 2026 mot 365 HT 2025. Sökande: 525 mot 430.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Masterprogram i biomedicin mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(353)
- Män33 %(172)
- 24 år eller yngre51 %267
- 25–34 år38 %200
- 35 år eller äldre11 %58
- Antagna kvinnor82 %(37)
- Antagna män18 %(8)
Anmälningskod LU-18525. Källa: UHR.