Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80510

BIGymnasiebetyg 22,26 av max 22,5 −0,03 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,80 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 22,29 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LU-81502

BIGymnasiebetyg 21,88 av max 22,5 +0,08 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,75 av max 2 +0,05 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 22,08 av max 22,5 +0,03 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 3 317 sökande hittills (1 088 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg21,94troligen mellan 21,80 och 22,11
HPHögskoleprovet1,75troligen mellan 1,70 och 1,80

BII (kompletterade betyg): 22,11, troligen mellan 21,97 och 22,22.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
5 201
1 614 i första hand
Antagna
154
urval 2
Reserver
1 758
Sökande per plats
33,8
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
3 362
1 100 i första hand
Antagna
160
urval 2
Reserver
1 181
Sökande per plats
21
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)22,2922,26−0,03
Högskoleprov (HP)1,801,80Oförändrad
Betyg (BII)22,2922,29Oförändrad
Antagna totalt209154−55

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 33 terminer och legat kvar i 9 (median −0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 38 terminer och legat kvar i 26 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 38 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Läkarprogrammet (senaste 10 av 38 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202622,29 → 22,26 (−0,03)1,80 → 1,80 (±0)
VT 202621,98 → 21,88 (−0,10)1,75 → 1,75 (±0)
HT 202522,29 → 22,29 (±0)1,75 → 1,75 (±0)
VT 202521,82 → 21,80 (−0,02)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202422,29 → 22,29 (±0)1,75 → 1,75 (±0)
VT 202421,88 → 21,88 (±0)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202322,30 → 22,29 (−0,01)1,75 → 1,75 (±0)
VT 202321,82 → 21,82 (±0)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202222,31 → 22,24 (−0,07)1,75 → 1,70 (−0,05)
VT 202221,93 → 21,93 (±0)1,70 → 1,70 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 22,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Läkarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karolinska institutet Solna 22,291,7523,25 296
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 22,261,8033,85 201
Uppsala universitet Uppsala 22,191,7541,15 551
Göteborgs universitet Göteborg 21,881,7028,65 431
Linköpings universitet Linköping 21,561,6527,35 058
Örebro universitet Örebro 21,511,6543,44 558
Umeå universitet Umeå 21,301,6025,64 737

Om programmet

Vill du arbeta med människor och göra skillnad i deras liv? Lockas du av att kombinera medicinska kunskaper, praktiska färdigheter och vetenskapligt tänkande? Vill du ha ett spännande, utmanande och ansvarsfullt yrke? Då är läkaryrket för dig! Läkarprogrammet är tolv terminer och leder till läkarexamen. På de första fyra terminerna lär du dig om den friska kroppen, sjukliga förändringar och hur människor upplever hälsa och sjukdom.

Omfattning
360 högskolepoäng, ca 6 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4/Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Läkarexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga läkare 49 500 kr37–94 tkr Storaökar på 5 år
ST-läkare 56 300 kr51–70 tkr Storaökar på 5 år
Specialistläkare 96 800 kr79–118 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som läkare (exklusive AT-, ST- och specialistläkare) vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80510

LU-80510 · nationell antagning

5 201 sökande, 1 614 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 3 4 2 46
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 22,29 107 22,26 72 1 321
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,29 21 22,29 15 571
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 11 Alla antogs 12 0
HP Högskoleprovet 1,80 67 1,80 53 1 553
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod LU-81502

LU-81502 · nationell antagning

3 362 sökande, 1 100 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 4 4 3 42
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,98 111 21,88 78 858
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,08 30 22,08 24 468
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,75 74 1,75 54 1 059
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3

Vanliga frågor om Läkarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,26, HP 1,80 och BII 22,29. VT 2026: BI 21,88, HP 1,75 och BII 22,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Läkarprogrammet vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 5 201 personer, varav 1 614 i första hand. 154 antogs, alltså 33,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 317 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Läkarprogrammet vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 22,26 HT 2026 mot 22,29 HT 2025. Sökande: 5 201 mot 4 989.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Läkarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(3 302)
  • Män37 %(1 899)
  • 24 år eller yngre81 %4 223
  • 25–34 år13 %686
  • 35 år eller äldre6 %292
  • Antagna kvinnor51 %(78)
  • Antagna män49 %(76)

Anmälningskod LU-80510. Källa: UHR.