Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41006
VT 2026urval 2 · KI-42002
Söktryck just nu, VT 2027: 4 159 sökande hittills (1 803 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 22,35, troligen mellan 22,24 och 22,50.
Antal platser: 160, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 5 296
- 2 209 i första hand
- Antagna
- 228
- urval 2
- Reserver
- 2 089
- Sökande per plats
- 23,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 939
- 1 670 i första hand
- Antagna
- 220
- urval 2
- Reserver
- 1 564
- Sökande per plats
- 17,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,29 | 22,29 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,75 | 1,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,45 | 22,46 | +0,01 |
| Antagna totalt | 270 | 228 | −42 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 33 terminer och legat kvar i 12 (median −0,06). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 37 terminer och legat kvar i 28 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 37 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 22,29 → 22,29 (±0) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| VT 2026 | 21,98 → 21,90 (−0,08) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2025 | 22,27 → 22,19 (−0,08) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| VT 2025 | 21,98 → 21,90 (−0,08) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2024 | 22,29 → 22,22 (−0,07) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| VT 2024 | 21,98 → 21,98 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2023 | 22,29 → 22,29 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| VT 2023 | 21,77 → 21,67 (−0,10) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2022 | 22,29 → 22,19 (−0,10) | 1,75 → 1,70 (−0,05) |
| VT 2022 | 21,88 → 21,77 (−0,11) | 1,70 → 1,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 22,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2011 | 22,31 | 22,50 |
| HT 2011 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2012 | 22,17 | 22,50 |
| HT 2012 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2013 | 22,30 | 22,50 |
| HT 2013 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2014 | 22,30 | 22,50 |
| HT 2014 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2015 | 22,20 | 22,50 |
| HT 2015 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2016 | 22,25 | 22,50 |
| HT 2016 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2017 | 22,47 | 22,50 |
| HT 2017 | 22,24 | 22,50 |
| VT 2018 | 21,82 | 22,30 |
| HT 2018 | 21,98 | 22,48 |
| VT 2019 | 21,46 | 22,14 |
| HT 2019 | 22,08 | 22,13 |
| VT 2020 | 21,61 | 21,95 |
| HT 2020 | 22,10 | 22,19 |
| VT 2021 | 21,43 | 21,91 |
| HT 2021 | 22,21 | 22,25 |
| VT 2022 | 21,77 | 22,08 |
| HT 2022 | 22,19 | 22,40 |
| VT 2023 | 21,67 | 22,17 |
| HT 2023 | 22,29 | 22,50 |
| VT 2024 | 21,98 | 22,21 |
| HT 2024 | 22,22 | 22,40 |
| VT 2025 | 21,90 | 22,31 |
| HT 2025 | 22,19 | 22,40 |
| VT 2026 | 21,90 | 22,30 |
| HT 2026 | 22,29 | 22,46 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 2,00 |
| VT 2009 | 1,90 |
| HT 2009 | 1,90 |
| VT 2010 | 1,90 |
| HT 2010 | 1,90 |
| VT 2011 | 1,90 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,80 |
| HT 2012 | 1,80 |
| VT 2013 | 1,75 |
| HT 2013 | 1,80 |
| VT 2014 | 1,75 |
| HT 2014 | 1,85 |
| VT 2015 | 1,75 |
| HT 2015 | 1,85 |
| VT 2016 | 1,80 |
| HT 2016 | 1,80 |
| VT 2017 | 1,75 |
| HT 2017 | 1,75 |
| VT 2018 | 1,70 |
| HT 2018 | 1,75 |
| VT 2019 | 1,65 |
| HT 2019 | 1,65 |
| VT 2020 | 1,65 |
| HT 2020 | 1,65 |
| VT 2021 | 1,60 |
| HT 2021 | 1,75 |
| VT 2022 | 1,70 |
| HT 2022 | 1,70 |
| VT 2023 | 1,65 |
| HT 2023 | 1,70 |
| VT 2024 | 1,65 |
| HT 2024 | 1,70 |
| VT 2025 | 1,65 |
| HT 2025 | 1,70 |
| VT 2026 | 1,70 |
| HT 2026 | 1,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 4 644 | 1 714 |
| VT 2009 | 2 842 | 1 170 |
| HT 2009 | 5 158 | 1 772 |
| VT 2010 | 2 971 | 1 174 |
| HT 2010 | 5 850 | 1 965 |
| VT 2011 | 3 192 | 1 217 |
| HT 2011 | 5 294 | 1 728 |
| VT 2012 | 3 056 | 1 196 |
| HT 2012 | 5 387 | 1 810 |
| VT 2013 | 3 028 | 1 149 |
| HT 2013 | 5 625 | 1 925 |
| VT 2014 | 3 421 | 1 373 |
| HT 2014 | 6 376 | 2 248 |
| VT 2015 | 3 675 | 1 485 |
| HT 2015 | 6 050 | 2 176 |
| VT 2016 | 3 812 | 1 566 |
| HT 2016 | 5 794 | 2 215 |
| VT 2017 | 3 730 | 1 486 |
| HT 2017 | 5 679 | 2 090 |
| VT 2018 | 3 548 | 1 448 |
| HT 2018 | 5 496 | 1 965 |
| VT 2019 | 3 231 | 1 323 |
| HT 2019 | 4 910 | 1 854 |
| VT 2020 | 3 323 | 1 346 |
| HT 2020 | 6 085 | 2 286 |
| VT 2021 | 3 305 | 1 167 |
| HT 2021 | 6 020 | 2 158 |
| VT 2022 | 3 975 | 1 529 |
| HT 2022 | 5 762 | 2 095 |
| VT 2023 | 3 752 | 1 470 |
| HT 2023 | 5 457 | 1 932 |
| VT 2024 | 3 743 | 1 527 |
| HT 2024 | 5 375 | 2 068 |
| VT 2025 | 3 876 | 1 623 |
| HT 2025 | 5 670 | 2 203 |
| VT 2026 | 3 939 | 1 670 |
| HT 2026 | 5 296 | 2 209 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Solna · Du tittar på den här | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Uppsala universitet Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Örebro universitet Örebro | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
| Umeå universitet Umeå | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
Om programmet
Om programmet Läkarprogrammet på KI ges på grund- och avancerad nivå och är behörighetsgivande till forskarutbildning. Programmet lägger grunden till ett livslångt lärande i läkaryrket med många valmöjligheter för utveckling i framtiden. För läkarexamen ställs höga krav på medicinskt kunnande, praktiska färdigheter, vetenskaplighet och professionell kompetens.
- Omfattning
- 360 högskolepoäng, ca 6 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 2
- Examen
- Läkarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga läkare | 49 500 kr37–94 tkr | Storaökar på 5 år |
| ST-läkare | 56 300 kr51–70 tkr | Storaökar på 5 år |
| Specialistläkare | 96 800 kr79–118 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som läkare (exklusive AT-, ST- och specialistläkare) vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- SjuksköterskeprogrammetBI18,40HP1,05Sökande/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetBI19,30HP1,05Sökande/plats48,7
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- SjuksköterskeprogrammetBI17,00HP0,80Sökande/plats19,4
- TandläkarprogrammetBI20,98HP1,45Sökande/plats19,9
- FysioterapeutprogrammetBI17,84HP1,00Sökande/plats13,2
- Kandidatprogrammet i biomedicinBI22,20HP1,45Sökande/plats21,0
- Masterprogrammet i biomedicinBI–HP–Sökande/plats13,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41006
KI-41006 · nationell antagning
5 296 sökande, 2 209 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 53 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,29 | 81 | 22,29 | 60 | 1 518 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,45 | 19 | 22,46 | 13 | 723 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,75 | 101 | 1,75 | 86 | 1 833 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PIL Lärosätets eget urval | 50 | 59 | 50 | 59 | 67 |
VT 2026: anmälningskod KI-42002
KI-42002 · nationell antagning
3 939 sökande, 1 670 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 45 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,98 | 78 | 21,9 | 60 | 1 069 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,3 | 24 | 22,3 | 18 | 658 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 104 | 1,70 | 79 | 1 384 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| PIL Lärosätets eget urval | 55 | 57 | 55 | 57 | 493 |
Vanliga frågor om Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,29, HP 1,75 och BII 22,46. VT 2026: BI 21,9, HP 1,70 och BII 22,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Läkarprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 5 296 personer, varav 2 209 i första hand. 228 antogs, alltså 23,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 4 159 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Läkarprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 22,29 HT 2026 mot 22,19 HT 2025. Sökande: 5 296 mot 5 670.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Läkarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(3 311)
- Män37 %(1 985)
- 24 år eller yngre75 %3 987
- 25–34 år17 %887
- 35 år eller äldre8 %422
- Antagna kvinnor53 %(120)
- Antagna män47 %(108)
Anmälningskod KI-41006. Källa: UHR.