Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1308
VT 2026urval 2 · UMU-P1309
Söktryck just nu, VT 2027: 3 386 sökande hittills (433 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 21,58, troligen mellan 21,43 och 21,68.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 737
- 694 i första hand
- Antagna
- 185
- urval 2
- Reserver
- 1 874
- Sökande per plats
- 25,6
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 174
- 376 i första hand
- Antagna
- 174
- urval 2
- Reserver
- 1 323
- Sökande per plats
- 18,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,56 | 21,3 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,60 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,82 | 21,71 | −0,11 |
| Antagna totalt | 219 | 185 | −34 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 35 terminer och legat kvar i 17 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 35 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,56 → 21,30 (−0,26) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2026 | 21,01 → 20,99 (−0,02) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 21,51 → 21,30 (−0,21) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2025 | 21,04 → 20,89 (−0,15) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2024 | 21,56 → 21,44 (−0,12) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2024 | 21,15 → 21,00 (−0,15) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 21,67 → 21,51 (−0,16) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2023 | 21,25 → 21,09 (−0,16) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2022 | 21,82 → 21,56 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2022 | 21,30 → 21,25 (−0,05) | 1,60 → 1,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2011 | 22,10 | 22,50 |
| HT 2011 | 22,20 | 22,50 |
| VT 2012 | 21,73 | 22,40 |
| HT 2012 | 22,25 | 22,35 |
| VT 2013 | 21,65 | 22,21 |
| HT 2013 | 22,10 | 22,50 |
| VT 2014 | 21,70 | 22,10 |
| HT 2014 | 21,90 | 22,50 |
| VT 2015 | 21,40 | 22,10 |
| HT 2015 | 21,80 | 21,93 |
| VT 2016 | 21,25 | 21,90 |
| HT 2016 | 22,20 | 22,15 |
| VT 2017 | 21,15 | 21,93 |
| HT 2017 | 21,41 | 21,73 |
| VT 2018 | 20,89 | 21,33 |
| HT 2018 | 21,25 | 21,78 |
| VT 2019 | 20,73 | 21,38 |
| HT 2019 | 21,35 | 21,49 |
| VT 2020 | 20,80 | 21,20 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,46 |
| VT 2021 | 21,05 | 21,45 |
| HT 2021 | 21,73 | 21,82 |
| VT 2022 | 21,25 | 21,65 |
| HT 2022 | 21,56 | 21,82 |
| VT 2023 | 21,09 | 21,67 |
| HT 2023 | 21,51 | 21,72 |
| VT 2024 | 21,00 | 21,51 |
| HT 2024 | 21,44 | 21,72 |
| VT 2025 | 20,89 | 21,55 |
| HT 2025 | 21,30 | 21,58 |
| VT 2026 | 20,99 | 21,46 |
| HT 2026 | 21,30 | 21,71 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | 1,80 |
| VT 2010 | 1,70 |
| HT 2010 | 1,80 |
| VT 2011 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,70 |
| VT 2013 | 1,65 |
| HT 2013 | 1,70 |
| VT 2014 | 1,65 |
| HT 2014 | 1,70 |
| VT 2015 | 1,70 |
| HT 2015 | 1,70 |
| VT 2016 | 1,65 |
| HT 2016 | 1,65 |
| VT 2017 | 1,65 |
| HT 2017 | 1,65 |
| VT 2018 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,60 |
| VT 2019 | 1,55 |
| HT 2019 | 1,60 |
| VT 2020 | 1,55 |
| HT 2020 | 1,55 |
| VT 2021 | 1,50 |
| HT 2021 | 1,65 |
| VT 2022 | 1,60 |
| HT 2022 | 1,60 |
| VT 2023 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,55 |
| VT 2024 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,55 |
| VT 2025 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,55 |
| VT 2026 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 3 580 | 612 |
| VT 2009 | 2 298 | 394 |
| HT 2009 | 3 910 | 568 |
| VT 2010 | 2 423 | 346 |
| HT 2010 | 4 643 | 624 |
| VT 2011 | 2 594 | 321 |
| HT 2011 | 4 170 | 469 |
| VT 2012 | 2 424 | 272 |
| HT 2012 | 4 240 | 547 |
| VT 2013 | 2 473 | 306 |
| HT 2013 | 4 410 | 575 |
| VT 2014 | 2 819 | 385 |
| HT 2014 | 4 851 | 570 |
| VT 2015 | 2 987 | 356 |
| HT 2015 | 4 779 | 623 |
| VT 2016 | 3 016 | 383 |
| HT 2016 | 4 631 | 578 |
| VT 2017 | 3 057 | 389 |
| HT 2017 | 4 523 | 621 |
| VT 2018 | 2 879 | 360 |
| HT 2018 | 4 473 | 629 |
| VT 2019 | 2 676 | 387 |
| HT 2019 | 3 982 | 568 |
| VT 2020 | 2 690 | 347 |
| HT 2020 | 4 872 | 737 |
| VT 2021 | 2 878 | 419 |
| HT 2021 | 5 069 | 826 |
| VT 2022 | 3 299 | 404 |
| HT 2022 | 4 618 | 628 |
| VT 2023 | 2 989 | 336 |
| HT 2023 | 4 133 | 531 |
| VT 2024 | 2 920 | 337 |
| HT 2024 | 4 148 | 596 |
| VT 2025 | 3 126 | 456 |
| HT 2025 | 4 567 | 657 |
| VT 2026 | 3 174 | 376 |
| HT 2026 | 4 737 | 694 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Solna | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Uppsala universitet Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Örebro universitet Örebro | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
Om programmet
Läkare är ett mångfacetterat yrke och som läkare har du en rad karriärmöjligheter framför dig. Läkarprogrammet vid Umeå universitet fokuserar på läkarrollen i en föränderlig och global miljö och är utformat för att gradvis introducera dig till yrket. Här bygger du en bred kunskap om människan genom en kombination av medicinska kunskaper och praktiska färdigheter.
- Omfattning
- 360 högskolepoäng, ca 6 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Läkarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga läkare | 49 500 kr37–94 tkr | Storaökar på 5 år |
| ST-läkare | 56 300 kr51–70 tkr | Storaökar på 5 år |
| Specialistläkare | 96 800 kr79–118 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som läkare (exklusive AT-, ST- och specialistläkare) vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
- Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra LapplandBI15,04HP0,45Sökande/plats17,8
- Hälso- och sjukvårdskuratorsprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,9
- Barnmorskeprogrammet, decentraliserad utb. - VFU inom Regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt JämtlandBI–HP–Sökande/plats3,7
- Masterprogram i omvårdnadBI–HP–Sökande/plats1,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1308
UMU-P1308 · nationell antagning
4 737 sökande, 694 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| AU3 Lärosätets eget urval | 798 | 4 | 798 | 4 | 17 |
| AUI Lärosätets eget urval | 36,7 | 35 | 36,23 | 35 | 72 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 45 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,56 | 67 | 21,3 | 54 | 1 376 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,82 | 16 | 21,71 | 13 | 644 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 85 | 1,60 | 68 | 1 705 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1309
UMU-P1309 · nationell antagning
3 174 sökande, 376 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| AU3 Lärosätets eget urval | 796 | 4 | 796 | 4 | 8 |
| AUI Lärosätets eget urval | 36,39 | 18 | 35,44 | 36 | 85 |
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 45 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,01 | 76 | 20,99 | 47 | 941 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,51 | 23 | 21,46 | 15 | 525 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 102 | 1,55 | 67 | 1 199 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,3, HP 1,60 och BII 21,71. VT 2026: BI 20,99, HP 1,55 och BII 21,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Läkarprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 4 737 personer, varav 694 i första hand. 185 antogs, alltså 25,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 386 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Läkarprogrammet vid Umeå universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 21,3 HT 2026 mot 21,3 HT 2025. Sökande: 4 737 mot 4 567.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Läkarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(2 988)
- Män37 %(1 749)
- 24 år eller yngre78 %3 708
- 25–34 år16 %735
- 35 år eller äldre6 %294
- Antagna kvinnor53 %(98)
- Antagna män47 %(87)
Anmälningskod UMU-P1308. Källa: UHR.