Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1316
VT 2026urval 2 · UMU-P1325
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 606
- 129 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 221
- Sökande per plats
- 17,8
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 373
- 68 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 118
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,16 | 15,04 | −0,12 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,53 | 15,39 | −0,14 |
| Antagna totalt | 67 | 34 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2025 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 3 terminer och legat kvar i 2 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2025 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 3 terminer och legat kvar i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 3 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,16 → 15,04 (−0,12) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| VT 2026 | 13,01 → 13,01 (±0) | 0,25 → 0,25 (±0) |
| HT 2025 | 12,55 → 12,55 (±0) | 0,20 → 0,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 12,55 | 14,41 |
| VT 2026 | 13,01 | 14,39 |
| HT 2026 | 15,04 | 15,39 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,20 |
| VT 2026 | 0,25 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 379 | 83 |
| VT 2026 | 373 | 68 |
| HT 2026 | 606 | 129 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Umeå universitet Skellefteå · Distans · Du tittar på den här | 15,04 | 0,45 | 17,8 | 606 |
Om programmet
Du som läser sjuksköterskeprogrammet på Umeå universitet förbereds för det viktiga arbetet som sjuksköterska - att stödja människor uppnå bästa möjliga hälsa och möjligheter att leva ett meningsfullt liv trots sjukdom, lidande och funktionsnedsättning. Du kan välja mellan tre utbildningsformer; campus, distans eller decentraliserat. Oavsett utbildningsform består halva programmet av praktik inom universitetets avtalsområde. Praktisk träning och examination gör du på studieorten.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- Specialistsjuksköterskeprogrammet distriktssköterska, decentralisering - VFU i Umeå med omnejd och södra LapplandBI–HP–Sökande/plats1,3
- Masterprogram i omvårdnadBI–HP–Sökande/plats1,2
- Barnmorskeprogrammet, decentraliserad utb. - VFU inom Regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt JämtlandBI–HP–Sökande/plats3,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1316
UMU-P1316 · nationell antagning
606 sökande, 129 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,16 | 26 | 15,04 | 13 | 82 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,53 | 16 | 15,39 | 8 | 146 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 23 | 0,45 | 12 | 83 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1325
UMU-P1325 · nationell antagning
Studieort Skellefteå: Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning-Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lapp. 373 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2,5 | 2 | 2,5 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,01 | 32 | 13,01 | 15 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,39 | 19 | 14,39 | 11 | 78 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 27 | 0,25 | 18 | 36 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,04, HP 0,45 och BII 15,39. VT 2026: BI 13,01, HP 0,25 och BII 14,39. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 606 personer, varav 129 i första hand. 34 antogs, alltså 17,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,04 HT 2026 mot 12,55 HT 2025. Sökande: 606 mot 379.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra Lappland mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(502)
- Män17 %(104)
- 24 år eller yngre21 %130
- 25–34 år40 %242
- 35 år eller äldre39 %234
- Antagna kvinnor76 %(26)
- Antagna män24 %(8)
Anmälningskod UMU-P1316. Källa: UHR.