Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1314
VT 2026urval 2 · UMU-P1323
Söktryck just nu, VT 2027: 1 026 sökande hittills (242 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 15,99, troligen mellan 15,55 och 16,51.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 358
- 298 i första hand
- Antagna
- 103
- urval 2
- Reserver
- 327
- Sökande per plats
- 13,2
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 868
- 209 i första hand
- Antagna
- 105
- urval 2
- Reserver
- 194
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,29 | 17,02 | −0,27 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,05 | 17,05 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 167 | 103 | −64 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −1,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 27 och minst 1,00 under i 17.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 37 av 38 terminer och legat kvar i 1 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 37 av 38 terminer, minst 0,10 under i 35 och minst 0,20 under i 16.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,29 → 17,02 (−0,27) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 14,94 → 14,53 (−0,41) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2025 | 16,61 → 16,31 (−0,30) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2025 | 13,85 → 13,50 (−0,35) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,70 → 15,63 (−1,07) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2024 | 14,18 → 12,25 (−1,93) | 0,35 → 0,20 (−0,15) |
| HT 2023 | 17,57 → 15,88 (−1,69) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| VT 2023 | 16,11 → 13,80 (−2,31) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2022 | 18,20 → 16,82 (−1,38) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| VT 2022 | 16,56 → 14,64 (−1,92) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,00 | 17,19 |
| VT 2011 | 16,20 | 16,54 |
| HT 2011 | 18,55 | 17,30 |
| VT 2012 | 17,30 | 16,27 |
| HT 2012 | 18,70 | 18,15 |
| VT 2013 | 16,80 | 16,27 |
| HT 2013 | 18,30 | 16,78 |
| VT 2014 | 16,80 | 15,90 |
| HT 2014 | 17,70 | 16,76 |
| VT 2015 | 16,50 | 15,22 |
| HT 2015 | 18,30 | 16,57 |
| VT 2016 | 16,80 | 16,30 |
| HT 2016 | 16,90 | 16,43 |
| VT 2017 | 15,78 | 15,32 |
| HT 2017 | 16,41 | 16,20 |
| VT 2018 | 13,87 | 14,75 |
| HT 2018 | 16,51 | 16,81 |
| VT 2019 | 12,81 | 14,99 |
| HT 2019 | 17,08 | 16,60 |
| VT 2020 | 15,00 | 15,18 |
| HT 2020 | 17,90 | 17,11 |
| VT 2021 | 15,18 | 15,90 |
| HT 2021 | 17,93 | 17,16 |
| VT 2022 | 14,64 | 16,41 |
| HT 2022 | 16,82 | 17,19 |
| VT 2023 | 13,80 | 14,35 |
| HT 2023 | 15,88 | 15,75 |
| VT 2024 | 12,25 | 13,37 |
| HT 2024 | 15,63 | 16,50 |
| VT 2025 | 13,50 | 14,10 |
| HT 2025 | 16,31 | 17,05 |
| VT 2026 | 14,53 | 15,25 |
| HT 2026 | 17,02 | 17,05 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,80 |
| HT 2008 | 1,00 |
| VT 2009 | 0,70 |
| HT 2009 | 1,00 |
| VT 2010 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,00 |
| VT 2011 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,90 |
| VT 2012 | 0,80 |
| HT 2012 | 0,90 |
| VT 2013 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,80 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,90 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,90 |
| VT 2016 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,85 |
| VT 2017 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,85 |
| VT 2018 | 0,45 |
| HT 2018 | 0,75 |
| VT 2019 | 0,40 |
| HT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,80 |
| VT 2021 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 0,30 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | 0,20 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 098 | 264 |
| VT 2009 | 623 | 200 |
| HT 2009 | 1 225 | 310 |
| VT 2010 | 853 | 219 |
| HT 2010 | 1 514 | 293 |
| VT 2011 | 884 | 181 |
| HT 2011 | 1 378 | 260 |
| VT 2012 | 754 | 178 |
| HT 2012 | 1 430 | 312 |
| VT 2013 | 839 | 172 |
| HT 2013 | 1 448 | 285 |
| VT 2014 | 934 | 203 |
| HT 2014 | 1 555 | 281 |
| VT 2015 | 999 | 197 |
| HT 2015 | 1 640 | 335 |
| VT 2016 | 1 073 | 250 |
| HT 2016 | 1 453 | 288 |
| VT 2017 | 882 | 185 |
| HT 2017 | 1 265 | 259 |
| VT 2018 | 693 | 160 |
| HT 2018 | 1 183 | 238 |
| VT 2019 | 536 | 142 |
| HT 2019 | 907 | 256 |
| VT 2020 | 524 | 181 |
| HT 2020 | 1 207 | 313 |
| VT 2021 | 789 | 216 |
| HT 2021 | 1 434 | 332 |
| VT 2022 | 871 | 216 |
| HT 2022 | 1 153 | 242 |
| VT 2023 | 624 | 160 |
| HT 2023 | 899 | 220 |
| VT 2024 | 651 | 149 |
| HT 2024 | 977 | 272 |
| VT 2025 | 662 | 178 |
| HT 2025 | 1 051 | 249 |
| VT 2026 | 868 | 209 |
| HT 2026 | 1 358 | 298 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,02 | 0,85 | 13,2 | 1 358 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Du som läser sjuksköterskeprogrammet på Umeå universitet förbereds för det viktiga arbetet som sjuksköterska - att stödja människor uppnå bästa möjliga hälsa och möjligheter att leva ett meningsfullt liv trots sjukdom, lidande och funktionsnedsättning. Du kan välja mellan tre utbildningsformer; campus, distans eller decentraliserat. Oavsett utbildningsform består halva programmet av praktik inom universitetets avtalsområde. Praktisk träning och examination gör du på studieorten.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
- Sjuksköterskeprogrammet, decentraliserad utbildning - Praktik i Skellefteå med omnejd och södra LapplandBI15,04HP0,45Sökande/plats17,8
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- Masterprogram i omvårdnadBI–HP–Sökande/plats1,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,2
- Hälso- och sjukvårdskuratorsprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet distriktssköterska, decentralisering - VFU i Umeå med omnejd och södra LapplandBI–HP–Sökande/plats1,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot intensivvårdBI–HP–Sökande/plats1,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1314
UMU-P1314 · nationell antagning
1 358 sökande, 298 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 3 | 10 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,29 | 77 | 17,02 | 42 | 175 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,05 | 28 | 17,05 | 20 | 155 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 55 | 0,85 | 34 | 173 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1323
UMU-P1323 · nationell antagning
868 sökande, 209 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,94 | 76 | 14,53 | 47 | 86 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,45 | 33 | 15,25 | 21 | 108 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 58 | 0,55 | 36 | 84 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,02, HP 0,85 och BII 17,05. VT 2026: BI 14,53, HP 0,55 och BII 15,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 358 personer, varav 298 i första hand. 103 antogs, alltså 13,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 026 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,02 HT 2026 mot 16,31 HT 2025. Sökande: 1 358 mot 1 051.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(1 067)
- Män21 %(291)
- 24 år eller yngre66 %902
- 25–34 år25 %337
- 35 år eller äldre9 %119
- Antagna kvinnor81 %(83)
- Antagna män19 %(20)
Anmälningskod UMU-P1314. Källa: UHR.