Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-05017
VT 2026urval 2 · GU-05008
Söktryck just nu, VT 2027: 2 961 sökande hittills (968 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,67, troligen mellan 18,27 och 18,93.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 914
- 1 112 i första hand
- Antagna
- 145
- urval 2
- Reserver
- 1 064
- Sökande per plats
- 27
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 582
- 821 i första hand
- Antagna
- 160
- urval 2
- Reserver
- 683
- Sökande per plats
- 16,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,69 | 19,05 | −0,64 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,93 | 19,15 | −0,78 |
| Antagna totalt | 160 | 145 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 13.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 37 av 38 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 37 av 38 terminer, minst 0,10 under i 34 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,69 → 19,05 (−0,64) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,44 → 17,69 (−0,75) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,10 → 18,61 (−0,49) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| VT 2025 | 18,13 → 17,19 (−0,94) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,35 → 18,37 (−0,98) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| VT 2024 | 17,86 → 16,60 (−1,26) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| HT 2023 | 19,27 → 17,97 (−1,30) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| VT 2023 | 18,08 → 16,66 (−1,42) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,27 → 18,48 (−0,79) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2022 | 18,41 → 17,47 (−0,94) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 20,20 | 19,51 |
| VT 2011 | 19,20 | 18,54 |
| HT 2011 | 20,20 | 19,35 |
| VT 2012 | 18,70 | 18,30 |
| HT 2012 | 19,85 | 19,54 |
| VT 2013 | 18,70 | 18,44 |
| HT 2013 | 19,40 | 18,90 |
| VT 2014 | 18,60 | 17,65 |
| HT 2014 | 19,60 | 18,70 |
| VT 2015 | 18,20 | 18,10 |
| HT 2015 | 19,30 | 18,20 |
| VT 2016 | 18,72 | 17,50 |
| HT 2016 | 18,30 | 18,19 |
| VT 2017 | 16,80 | 16,81 |
| HT 2017 | 17,88 | 17,81 |
| VT 2018 | 16,03 | 16,90 |
| HT 2018 | 17,55 | 17,52 |
| VT 2019 | 14,84 | 16,09 |
| HT 2019 | 17,56 | 17,90 |
| VT 2020 | 16,71 | 17,30 |
| HT 2020 | 18,30 | 18,70 |
| VT 2021 | 17,52 | 18,38 |
| HT 2021 | 19,27 | 18,97 |
| VT 2022 | 17,47 | 18,24 |
| HT 2022 | 18,48 | 18,30 |
| VT 2023 | 16,66 | 17,48 |
| HT 2023 | 17,97 | 17,97 |
| VT 2024 | 16,60 | 16,95 |
| HT 2024 | 18,37 | 18,98 |
| VT 2025 | 17,19 | 17,71 |
| HT 2025 | 18,61 | 18,40 |
| VT 2026 | 17,69 | 18,09 |
| HT 2026 | 19,05 | 19,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,20 |
| HT 2008 | 1,30 |
| VT 2009 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,30 |
| VT 2010 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,30 |
| VT 2011 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,05 |
| VT 2017 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,95 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 1,00 |
| VT 2019 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 0,95 |
| HT 2022 | 1,00 |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 689 | 717 |
| VT 2009 | 1 476 | 462 |
| HT 2009 | 3 130 | 790 |
| VT 2010 | 2 242 | 626 |
| HT 2010 | 3 687 | 877 |
| VT 2011 | 2 191 | 633 |
| HT 2011 | 3 354 | 788 |
| VT 2012 | 2 117 | 577 |
| HT 2012 | 3 546 | 819 |
| VT 2013 | 1 985 | 504 |
| HT 2013 | 2 626 | 697 |
| VT 2014 | 1 604 | 492 |
| HT 2014 | 2 568 | 667 |
| VT 2015 | 1 685 | 463 |
| HT 2015 | 2 813 | 719 |
| VT 2016 | 1 786 | 524 |
| HT 2016 | 2 513 | 600 |
| VT 2017 | 1 453 | 433 |
| HT 2017 | 2 231 | 555 |
| VT 2018 | 1 343 | 428 |
| HT 2018 | 1 985 | 554 |
| VT 2019 | 1 090 | 388 |
| HT 2019 | 2 480 | 676 |
| VT 2020 | 1 728 | 534 |
| HT 2020 | 3 473 | 917 |
| VT 2021 | 2 206 | 673 |
| HT 2021 | 3 833 | 983 |
| VT 2022 | 2 525 | 726 |
| HT 2022 | 3 314 | 812 |
| VT 2023 | 2 072 | 622 |
| HT 2023 | 2 953 | 733 |
| VT 2024 | 2 102 | 666 |
| HT 2024 | 3 213 | 874 |
| VT 2025 | 2 343 | 723 |
| HT 2025 | 2 363 | 878 |
| VT 2026 | 2 582 | 821 |
| HT 2026 | 3 914 | 1 112 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet förbereder dig för ett ansvarsfullt och stimulerande yrke som kan ge en långsiktig karriär med många valmöjligheter, en god arbetsmarknad och en meningsfull vardag. Här får du utveckla kunskaper för att kunna axla en kvalificerad och professionell nyckelroll i vården och utbildningen kan dessutom byggas på till exempelvis specialistsjuksköterska eller barnmorska.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetBI21,88HP1,70Sökande/plats28,6
- PsykologprogrammetBI21,56HP1,60Sökande/plats62,1
- TandläkarprogrammetBI20,85HP1,45Sökande/plats34,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,70HP1,25Sökande/plats33,0
- ApotekarprogrammetBI18,80HP1,20Sökande/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,81HP0,95Sökande/plats22,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI16,51HP0,65Sökande/plats12,4
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI17,40HP1,05Sökande/plats9,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-05017
GU-05017 · nationell antagning
3 914 sökande, 1 112 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 5 | 82 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,69 | 72 | 19,05 | 64 | 587 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,93 | 25 | 19,15 | 24 | 468 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 53 | 1,20 | 48 | 575 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
VT 2026: anmälningskod GU-05008
GU-05008 · nationell antagning
2 582 sökande, 821 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 5 | 43 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,44 | 77 | 17,69 | 71 | 356 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,47 | 30 | 18,09 | 29 | 328 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 57 | 0,95 | 54 | 331 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,05, HP 1,20 och BII 19,15. VT 2026: BI 17,69, HP 0,95 och BII 18,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 3 914 personer, varav 1 112 i första hand. 145 antogs, alltså 27 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 961 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,05 HT 2026 mot 18,61 HT 2025. Sökande: 3 914 mot 2 363.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(3 343)
- Män15 %(571)
- 24 år eller yngre65 %2 528
- 25–34 år24 %921
- 35 år eller äldre12 %465
- Antagna kvinnor79 %(114)
- Antagna män21 %(31)
Anmälningskod GU-05017. Källa: UHR.