Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-04000

BIGymnasiebetyg 18,80 av max 22,5 +0,21 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,63 av max 22,5 −0,19 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 484
214 i första hand
Antagna
108
urval 2
Reserver
344
Sökande per plats
13,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,318,8−0,5
Högskoleprov (HP)1,201,20Oförändrad
Betyg (BII)19,9519,63−0,32
Antagna totalt135108−27

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer, minst 0,50 under i 9 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Apotekarprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,30 → 18,80 (−0,50)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202518,96 → 18,59 (−0,37)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202419,20 → 18,85 (−0,35)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202319,11 → 18,88 (−0,23)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202219,40 → 18,85 (−0,55)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202119,79 → 19,11 (−0,68)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 202019,43 → 19,06 (−0,37)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201918,80 → 18,23 (−0,57)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 201818,59 → 18,18 (−0,41)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 201718,96 → 18,30 (−0,66)1,20 → 1,10 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Apotekarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Umeå universitet Umeå · Distans 19,311,2531,51 102
Uppsala universitet Uppsala 18,851,1512,41 607
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 18,801,2013,71 484

Om programmet

Tycker du att läkemedel verkar spännande? Utveckla framtidens nya läkemedel, förbättra vår läkemedelsanvändning: Din roll som apotekare är att vara samhällets läkemedelsexpert! Apotekarprogrammet ger dig nödvändiga kunskaper om läkemedels ursprung, framställning och användning.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Apotekarexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Apotekare 42 900 kr37–57 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som apotekare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2023, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-04000

GU-04000 · nationell antagning

1 484 sökande, 214 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,3 73 18,8 56 237
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,95 15 19,63 14 124
HP Högskoleprovet 1,20 46 1,20 37 294
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Apotekarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Apotekarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,20 och BII 19,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Apotekarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 1 484 personer, varav 214 i första hand. 108 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Apotekarprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 18,59 HT 2025. Sökande: 1 484 mot 1 243.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Apotekarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor79 %(1 167)
  • Män21 %(317)
  • 24 år eller yngre82 %1 213
  • 25–34 år13 %199
  • 35 år eller äldre5 %72
  • Antagna kvinnor77 %(83)
  • Antagna män23 %(25)

Anmälningskod GU-04000. Källa: UHR.