Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-74031
VT 2026urval 2 · GU-74000
Söktryck just nu, VT 2027: 2 598 sökande hittills (683 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 21,56, troligen mellan 21,23 och 21,94.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 728
- 1 003 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 1 098
- Sökande per plats
- 62,1
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 969
- 813 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 1 092
- Sökande per plats
- 49,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,8 | 21,56 | −0,24 |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,83 | 21,77 | −0,06 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,21). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 23 av 37 terminer och legat kvar i 14 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 23 av 37 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,80 → 21,56 (−0,24) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2026 | 21,41 → 21,15 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,77 → 21,48 (−0,29) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
| VT 2025 | 21,54 → 21,30 (−0,24) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,98 → 21,72 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2024 | 21,48 → 21,25 (−0,23) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,98 → 21,73 (−0,25) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
| VT 2023 | 21,56 → 21,30 (−0,26) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,88 → 21,70 (−0,18) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
| VT 2022 | 21,51 → 21,36 (−0,15) | 1,65 → 1,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 22,30 | 22,50 |
| VT 2011 | 21,98 | 22,31 |
| HT 2011 | 22,29 | 22,30 |
| VT 2012 | 21,98 | 22,41 |
| HT 2012 | 22,29 | 22,50 |
| VT 2013 | 21,90 | 22,30 |
| HT 2013 | 22,08 | 22,40 |
| VT 2014 | 21,90 | 22,30 |
| HT 2014 | 22,00 | 22,50 |
| VT 2015 | 21,80 | 22,08 |
| HT 2015 | 22,30 | 21,98 |
| VT 2016 | 21,98 | 22,30 |
| HT 2016 | 22,10 | 22,50 |
| VT 2017 | 21,73 | 22,40 |
| HT 2017 | 21,73 | 22,10 |
| VT 2018 | 21,15 | 21,55 |
| HT 2018 | 21,70 | 21,70 |
| VT 2019 | 21,20 | 21,77 |
| HT 2019 | 21,62 | 21,68 |
| VT 2020 | 21,20 | 21,40 |
| HT 2020 | 21,72 | 22,08 |
| VT 2021 | 21,48 | 21,77 |
| HT 2021 | 21,73 | 21,65 |
| VT 2022 | 21,36 | 21,66 |
| HT 2022 | 21,70 | 21,70 |
| VT 2023 | 21,30 | 21,61 |
| HT 2023 | 21,73 | 21,77 |
| VT 2024 | 21,25 | 21,20 |
| HT 2024 | 21,72 | 21,35 |
| VT 2025 | 21,30 | 21,40 |
| HT 2025 | 21,48 | 21,75 |
| VT 2026 | 21,15 | 21,38 |
| HT 2026 | 21,56 | 21,77 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,80 |
| HT 2008 | 1,80 |
| VT 2009 | 1,80 |
| HT 2009 | 1,80 |
| VT 2010 | 1,70 |
| HT 2010 | 1,90 |
| VT 2011 | 1,90 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,80 |
| HT 2012 | 1,80 |
| VT 2013 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,80 |
| VT 2014 | 1,75 |
| HT 2014 | 1,75 |
| VT 2015 | 1,75 |
| HT 2015 | 1,70 |
| VT 2016 | 1,70 |
| HT 2016 | 1,70 |
| VT 2017 | 1,60 |
| HT 2017 | 1,70 |
| VT 2018 | 1,65 |
| HT 2018 | 1,70 |
| VT 2019 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,65 |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | 1,65 |
| VT 2021 | 1,55 |
| HT 2021 | 1,70 |
| VT 2022 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,65 |
| VT 2023 | 1,65 |
| HT 2023 | 1,65 |
| VT 2024 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,60 |
| VT 2025 | 1,60 |
| HT 2025 | 1,65 |
| VT 2026 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 385 | 612 |
| VT 2009 | 1 520 | 475 |
| HT 2009 | 2 996 | 768 |
| VT 2010 | 1 966 | 588 |
| HT 2010 | 4 473 | 963 |
| VT 2011 | 2 888 | 756 |
| HT 2011 | 4 676 | 1 061 |
| VT 2012 | 2 632 | 756 |
| HT 2012 | 4 802 | 1 083 |
| VT 2013 | 2 719 | 708 |
| HT 2013 | 4 376 | 1 015 |
| VT 2014 | 3 048 | 804 |
| HT 2014 | 4 697 | 1 125 |
| VT 2015 | 3 088 | 795 |
| HT 2015 | 4 556 | 1 054 |
| VT 2016 | 3 093 | 821 |
| HT 2016 | 4 318 | 971 |
| VT 2017 | 2 920 | 730 |
| HT 2017 | 4 189 | 977 |
| VT 2018 | 2 815 | 710 |
| HT 2018 | 4 345 | 1 019 |
| VT 2019 | 2 612 | 685 |
| HT 2019 | 3 618 | 1 005 |
| VT 2020 | 2 764 | 816 |
| HT 2020 | 4 757 | 1 349 |
| VT 2021 | 3 065 | 862 |
| HT 2021 | 4 471 | 1 229 |
| VT 2022 | 2 994 | 850 |
| HT 2022 | 3 884 | 1 036 |
| VT 2023 | 2 655 | 774 |
| HT 2023 | 3 655 | 964 |
| VT 2024 | 2 665 | 672 |
| HT 2024 | 3 586 | 1 000 |
| VT 2025 | 2 799 | 798 |
| HT 2025 | 3 907 | 1 058 |
| VT 2026 | 2 969 | 813 |
| HT 2026 | 3 728 | 1 003 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
Om utbildningen Psykologprogrammet i Göteborg förbereder dig för arbete inom en rad olika fält och utmärker sig genom den bredd av metoder du lär dig och mängden av egna erfarenheter du får med dig genom egen utbildningsterapi och praktiskt patientarbete. Under programmets första år fokuserar vi på de grundläggande byggstenarna i psykologi som vetenskap, med utgångspunkt i psykologisk utveckling genom livets alla faser.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetBI21,88HP1,70Sökande/plats28,6
- SjuksköterskeprogrammetBI19,05HP1,20Sökande/plats27,0
- TandläkarprogrammetBI20,85HP1,45Sökande/plats34,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,70HP1,25Sökande/plats33,0
- ApotekarprogrammetBI18,80HP1,20Sökande/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,81HP0,95Sökande/plats22,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI16,51HP0,65Sökande/plats12,4
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI17,40HP1,05Sökande/plats9,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-74031
GU-74031 · nationell antagning
3 728 sökande, 1 003 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 64 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,8 | 31 | 21,56 | 31 | 900 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,83 | 4 | 21,77 | 5 | 258 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 19 | 1,60 | 19 | 739 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod GU-74000
GU-74000 · nationell antagning
2 969 sökande, 813 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 50 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,41 | 32 | 21,15 | 32 | 891 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,75 | 6 | 21,38 | 6 | 290 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 20 | 1,60 | 20 | 753 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,56, HP 1,60 och BII 21,77. VT 2026: BI 21,15, HP 1,60 och BII 21,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 3 728 personer, varav 1 003 i första hand. 60 antogs, alltså 62,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 598 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,56 HT 2026 mot 21,48 HT 2025. Sökande: 3 728 mot 3 907.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(2 999)
- Män20 %(729)
- 24 år eller yngre72 %2 678
- 25–34 år20 %755
- 35 år eller äldre8 %295
- Antagna kvinnor73 %(44)
- Antagna män27 %(16)
Anmälningskod GU-74031. Källa: UHR.