Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-36075
VT 2026urval 2 · SU-36060
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 12 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår och lika 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 247
- 742 i första hand
- Antagna
- 72
- urval 2
- Reserver
- 1 073
- Sökande per plats
- 45,1
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 931
- 832 i första hand
- Antagna
- 72
- urval 2
- Reserver
- 1 090
- Sökande per plats
- 40,7
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,67 | 21,25 | −0,42 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,9 | 21,56 | −0,34 |
| Antagna totalt | 72 | 72 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 27 av 38 terminer och legat kvar i 11 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 27 av 38 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,67 → 21,25 (−0,42) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2026 | 21,40 → 20,99 (−0,41) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,74 → 21,25 (−0,49) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2025 | 21,40 → 21,15 (−0,25) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,52 → 21,15 (−0,37) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2024 | 21,35 → 21,04 (−0,31) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,57 → 21,25 (−0,32) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2023 | 21,50 → 21,25 (−0,25) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,56 → 21,35 (−0,21) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2022 | 21,56 → 21,20 (−0,36) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 22,25 | 22,50 |
| VT 2011 | 22,19 | 22,50 |
| HT 2011 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2012 | 22,19 | 22,50 |
| HT 2012 | 22,30 | 22,50 |
| VT 2013 | 22,10 | 22,30 |
| HT 2013 | 22,00 | 22,50 |
| VT 2014 | 22,00 | 22,12 |
| HT 2014 | 21,90 | 22,28 |
| VT 2015 | 21,80 | 22,28 |
| HT 2015 | 22,12 | 21,93 |
| VT 2016 | 22,30 | 22,30 |
| HT 2016 | 22,00 | 22,10 |
| VT 2017 | 22,33 | 22,50 |
| HT 2017 | 21,77 | 22,04 |
| VT 2018 | 21,50 | 22,10 |
| HT 2018 | 21,50 | 21,64 |
| VT 2019 | 21,10 | 21,63 |
| HT 2019 | 21,46 | 22,19 |
| VT 2020 | 21,15 | 21,38 |
| HT 2020 | 21,70 | 21,90 |
| VT 2021 | 21,55 | 21,60 |
| HT 2021 | 21,50 | 21,60 |
| VT 2022 | 21,20 | 21,56 |
| HT 2022 | 21,35 | 21,58 |
| VT 2023 | 21,25 | 21,51 |
| HT 2023 | 21,25 | 21,73 |
| VT 2024 | 21,04 | 21,38 |
| HT 2024 | 21,15 | 21,37 |
| VT 2025 | 21,15 | 21,46 |
| HT 2025 | 21,25 | 21,67 |
| VT 2026 | 20,99 | 21,41 |
| HT 2026 | 21,25 | 21,56 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,80 |
| HT 2008 | 1,70 |
| VT 2009 | 1,70 |
| HT 2009 | 1,80 |
| VT 2010 | 1,80 |
| HT 2010 | 1,80 |
| VT 2011 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,80 |
| HT 2012 | 1,70 |
| VT 2013 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,65 |
| VT 2014 | 1,65 |
| HT 2014 | 1,70 |
| VT 2015 | 1,65 |
| HT 2015 | 1,65 |
| VT 2016 | 1,65 |
| HT 2016 | 1,60 |
| VT 2017 | 1,60 |
| HT 2017 | 1,65 |
| VT 2018 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,65 |
| VT 2019 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,60 |
| VT 2020 | 1,60 |
| HT 2020 | 1,55 |
| VT 2021 | 1,55 |
| HT 2021 | 1,65 |
| VT 2022 | 1,60 |
| HT 2022 | 1,60 |
| VT 2023 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,60 |
| VT 2024 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,55 |
| VT 2025 | 1,60 |
| HT 2025 | 1,60 |
| VT 2026 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 542 | 581 |
| VT 2009 | 1 811 | 592 |
| HT 2009 | 3 108 | 729 |
| VT 2010 | 2 280 | 742 |
| HT 2010 | 3 819 | 807 |
| VT 2011 | 2 710 | 860 |
| HT 2011 | 3 708 | 841 |
| VT 2012 | 2 912 | 842 |
| HT 2012 | 4 132 | 883 |
| VT 2013 | 3 083 | 866 |
| HT 2013 | 4 461 | 788 |
| VT 2014 | 3 462 | 940 |
| HT 2014 | 5 003 | 840 |
| VT 2015 | 3 607 | 968 |
| HT 2015 | 4 678 | 850 |
| VT 2016 | 3 665 | 1 015 |
| HT 2016 | 4 519 | 785 |
| VT 2017 | 3 585 | 956 |
| HT 2017 | 4 582 | 833 |
| VT 2018 | 3 305 | 845 |
| HT 2018 | 4 667 | 954 |
| VT 2019 | 3 221 | 962 |
| HT 2019 | 3 759 | 864 |
| VT 2020 | 3 186 | 961 |
| HT 2020 | 4 991 | 1 193 |
| VT 2021 | 3 637 | 1 117 |
| HT 2021 | 4 415 | 957 |
| VT 2022 | 3 424 | 1 009 |
| HT 2022 | 3 819 | 753 |
| VT 2023 | 2 921 | 901 |
| HT 2023 | 3 590 | 771 |
| VT 2024 | 2 928 | 871 |
| HT 2024 | 3 443 | 723 |
| VT 2025 | 2 988 | 892 |
| HT 2025 | 3 482 | 789 |
| VT 2026 | 2 931 | 832 |
| HT 2026 | 3 247 | 742 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-36075
SU-36075 · nationell antagning
3 247 sökande, 742 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 58 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,67 | 38 | 21,25 | 38 | 861 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,9 | 6 | 21,56 | 6 | 263 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 23 | 1,55 | 23 | 708 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod SU-36060
SU-36060 · nationell antagning
2 931 sökande, 832 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 55 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,4 | 39 | 20,99 | 39 | 865 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,88 | 7 | 21,41 | 7 | 314 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 24 | 1,55 | 24 | 716 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,25, HP 1,55 och BII 21,56. VT 2026: BI 20,99, HP 1,55 och BII 21,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 3 247 personer, varav 742 i första hand. 72 antogs, alltså 45,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet vid Stockholms universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 21,25 HT 2026 mot 21,25 HT 2025. Sökande: 3 247 mot 3 482.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(2 552)
- Män21 %(695)
- 24 år eller yngre64 %2 067
- 25–34 år24 %767
- 35 år eller äldre13 %413
- Antagna kvinnor75 %(54)
- Antagna män25 %(18)
Anmälningskod SU-36075. Källa: UHR.