Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2550
VT 2026urval 2 · UU-P7550
Söktryck just nu, VT 2027: 2 941 sökande hittills (873 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 22,01, troligen mellan 21,62 och 22,16.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 691
- 802 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 1 052
- Sökande per plats
- 73,8
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 159
- 671 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 1 094
- Sökande per plats
- 57,4
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,98 | 21,77 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 1,70 | 1,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 22,19 | 22,19 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 20 av 38 terminer och legat kvar i 18 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 20 av 38 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,98 → 21,77 (−0,21) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
| VT 2026 | 21,61 → 21,51 (−0,10) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2025 | 21,98 → 21,72 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2025 | 21,51 → 21,35 (−0,16) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,98 → 21,72 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2024 | 21,64 → 21,45 (−0,19) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2023 | 21,98 → 21,80 (−0,18) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| VT 2023 | 21,67 → 21,46 (−0,21) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2022 | 22,08 → 21,82 (−0,26) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| VT 2022 | 21,67 → 21,46 (−0,21) | 1,65 → 1,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 22,30 | 22,30 |
| VT 2011 | 22,08 | 22,19 |
| HT 2011 | 22,20 | 22,30 |
| VT 2012 | 22,00 | 22,30 |
| HT 2012 | 22,29 | 22,50 |
| VT 2013 | 21,91 | 22,40 |
| HT 2013 | 22,20 | 22,32 |
| VT 2014 | 22,10 | 22,20 |
| HT 2014 | 22,10 | 22,12 |
| VT 2015 | 21,90 | 22,04 |
| HT 2015 | 22,30 | 21,90 |
| VT 2016 | 22,00 | 22,10 |
| HT 2016 | 22,40 | 22,10 |
| VT 2017 | 22,05 | 22,20 |
| HT 2017 | 21,61 | 21,91 |
| VT 2018 | 21,56 | 22,20 |
| HT 2018 | 21,69 | 22,21 |
| VT 2019 | 21,25 | 21,50 |
| HT 2019 | 21,82 | 21,60 |
| VT 2020 | 21,35 | 21,40 |
| HT 2020 | 21,98 | 21,25 |
| VT 2021 | 21,56 | 21,66 |
| HT 2021 | 21,97 | 21,53 |
| VT 2022 | 21,46 | 21,63 |
| HT 2022 | 21,82 | 22,00 |
| VT 2023 | 21,46 | 21,56 |
| HT 2023 | 21,80 | 21,61 |
| VT 2024 | 21,45 | 21,50 |
| HT 2024 | 21,72 | 21,90 |
| VT 2025 | 21,35 | 21,88 |
| HT 2025 | 21,72 | 21,89 |
| VT 2026 | 21,51 | 21,77 |
| HT 2026 | 21,77 | 22,19 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,80 |
| HT 2008 | 1,70 |
| VT 2009 | 1,70 |
| HT 2009 | 1,70 |
| VT 2010 | 1,70 |
| HT 2010 | 1,80 |
| VT 2011 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,70 |
| VT 2013 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| VT 2014 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,70 |
| VT 2015 | 1,65 |
| HT 2015 | 1,75 |
| VT 2016 | 1,65 |
| HT 2016 | 1,65 |
| VT 2017 | 1,60 |
| HT 2017 | 1,65 |
| VT 2018 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,65 |
| VT 2019 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,65 |
| VT 2020 | 1,65 |
| HT 2020 | 1,60 |
| VT 2021 | 1,55 |
| HT 2021 | 1,65 |
| VT 2022 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,65 |
| VT 2023 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,60 |
| VT 2024 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,60 |
| VT 2025 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,60 |
| VT 2026 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 022 | 292 |
| VT 2009 | 1 423 | 279 |
| HT 2009 | 2 517 | 415 |
| VT 2010 | 1 800 | 338 |
| HT 2010 | 3 401 | 664 |
| VT 2011 | 2 223 | 486 |
| HT 2011 | 4 341 | 692 |
| VT 2012 | 2 413 | 453 |
| HT 2012 | 3 970 | 673 |
| VT 2013 | 2 876 | 539 |
| HT 2013 | 4 477 | 771 |
| VT 2014 | 3 145 | 577 |
| HT 2014 | 4 826 | 746 |
| VT 2015 | 3 306 | 543 |
| HT 2015 | 4 696 | 719 |
| VT 2016 | 3 330 | 561 |
| HT 2016 | 4 317 | 689 |
| VT 2017 | 3 031 | 496 |
| HT 2017 | 4 174 | 677 |
| VT 2018 | 3 042 | 545 |
| HT 2018 | 4 701 | 823 |
| VT 2019 | 2 786 | 542 |
| HT 2019 | 3 802 | 747 |
| VT 2020 | 2 892 | 630 |
| HT 2020 | 4 737 | 931 |
| VT 2021 | 3 290 | 676 |
| HT 2021 | 4 519 | 914 |
| VT 2022 | 3 123 | 616 |
| HT 2022 | 4 163 | 790 |
| VT 2023 | 2 762 | 534 |
| HT 2023 | 3 792 | 770 |
| VT 2024 | 2 820 | 581 |
| HT 2024 | 3 757 | 769 |
| VT 2025 | 2 851 | 588 |
| HT 2025 | 3 904 | 819 |
| VT 2026 | 3 159 | 671 |
| HT 2026 | 3 691 | 802 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
Är du intresserad av människor och hur vi fungerar i olika sammanhang? Vårt psykiska välbefinnande är avgörande för att vi ska fungera i vardags- och arbetsliv. Inom Psykologprogrammet i Uppsala lär du dig att arbeta med människors psykiska hälsa och ohälsa. Du får arbeta med utredningar och åtgärder inriktade på individer, grupper, organisationer och fysisk miljö inom till exempel förskola, skola, sjukvård, kriminalvård, försvar eller socialtjänst.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kompletteringsutbildning för psykologer med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
- Beteendevetenskapligt kandidatprogramBI20,44HP1,30Sökande/plats62,1
- LäkarprogrammetBI22,19HP1,75Sökande/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetBI18,69HP1,10Sökande/plats29,3
- ApotekarprogrammetBI18,85HP1,15Sökande/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,00HP1,10Sökande/plats31,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,67HP1,00Sökande/plats24,7
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI18,54HP1,25Sökande/plats16,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2550
UU-P2550 · nationell antagning
3 691 sökande, 802 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 46 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,98 | 25 | 21,77 | 25 | 880 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,19 | 3 | 22,19 | 3 | 214 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 20 | 1,65 | 20 | 769 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
VT 2026: anmälningskod UU-P7550
UU-P7550 · nationell antagning
3 159 sökande, 671 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 45 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,61 | 27 | 21,51 | 27 | 901 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,88 | 4 | 21,77 | 4 | 279 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 22 | 1,60 | 22 | 770 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,77, HP 1,65 och BII 22,19. VT 2026: BI 21,51, HP 1,60 och BII 21,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 3 691 personer, varav 802 i första hand. 50 antogs, alltså 73,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 941 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,77 HT 2026 mot 21,72 HT 2025. Sökande: 3 691 mot 3 904.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(2 862)
- Män22 %(829)
- 24 år eller yngre76 %2 796
- 25–34 år17 %637
- 35 år eller äldre7 %258
- Antagna kvinnor70 %(35)
- Antagna män30 %(15)
Anmälningskod UU-P2550. Källa: UHR.