Beteendevetenskapligt kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2555
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 863
- 279 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 435
- Sökande per plats
- 62,1
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,82 | 20,44 | −0,38 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21 | 20,5 | −0,5 |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 19 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 19 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,82 → 20,44 (−0,38) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 21,21 → 20,85 (−0,36) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,63 → 20,26 (−0,37) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2023 | 20,73 → 20,36 (−0,37) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 20,89 → 20,38 (−0,51) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2021 | 20,80 → 20,51 (−0,29) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2020 | 20,70 → 20,35 (−0,35) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2019 | 20,85 → 20,00 (−0,85) | 1,40 → 1,30 (−0,10) |
| HT 2018 | 20,63 → 20,21 (−0,42) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 20,47 → 19,85 (−0,62) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,82) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,25 | 20,63 |
| HT 2011 | 20,80 | 20,90 |
| HT 2012 | 20,70 | 20,40 |
| HT 2013 | 20,70 | 20,80 |
| HT 2014 | 20,90 | 18,54 |
| HT 2015 | 20,60 | 19,20 |
| HT 2016 | 20,50 | 20,32 |
| HT 2017 | 19,85 | 19,20 |
| HT 2018 | 20,21 | 19,38 |
| HT 2019 | 20,00 | 19,85 |
| HT 2020 | 20,35 | 19,40 |
| HT 2021 | 20,51 | 20,00 |
| HT 2022 | 20,38 | 19,17 |
| HT 2023 | 20,36 | 20,30 |
| HT 2024 | 20,26 | 20,04 |
| HT 2025 | 20,85 | 20,05 |
| HT 2026 | 20,44 | 20,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,40 |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 095 | 223 |
| HT 2009 | 1 471 | 303 |
| HT 2010 | 1 705 | 312 |
| HT 2011 | 1 582 | 281 |
| HT 2012 | 1 922 | 290 |
| HT 2013 | 2 153 | 254 |
| HT 2014 | 2 218 | 278 |
| HT 2015 | 2 397 | 280 |
| HT 2016 | 2 266 | 262 |
| HT 2017 | 1 995 | 203 |
| HT 2018 | 2 155 | 270 |
| HT 2019 | 1 764 | 251 |
| HT 2020 | 2 021 | 287 |
| HT 2021 | 2 217 | 251 |
| HT 2022 | 1 903 | 250 |
| HT 2023 | 1 774 | 261 |
| HT 2024 | 1 807 | 229 |
| HT 2025 | 2 100 | 297 |
| HT 2026 | 1 863 | 279 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 20,44 | 1,30 | 62,1 | 1 863 |
| Linköpings universitet Linköping | 19,22 | 1,10 | 25,2 | 1 761 |
Om programmet
Är du intresserad av människor? Då kan detta vara en utbildning för dig. Det finns ett ökande behov av vetenskaplig kunskap om människan och människors beteende i grupp och samhälle - beteendevetenskaplig kunskap. Beteendevetenskapligt kandidatprogram i Uppsala är i huvudsak en teoretisk utbildning som ger en bred bas i ämnena pedagogik, psykologi och sociologisk socialpsykologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2555
UU-P2555 · nationell antagning
1 863 sökande, 279 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,82 | 16 | 20,44 | 16 | 364 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21 | 2 | 20,5 | 2 | 89 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 12 | 1,30 | 12 | 301 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Beteendevetenskapligt kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,44, HP 1,30 och BII 20,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Beteendevetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 863 personer, varav 279 i första hand. 30 antogs, alltså 62,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Beteendevetenskapligt kandidatprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,44 HT 2026 mot 20,85 HT 2025. Sökande: 1 863 mot 2 100.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Beteendevetenskapligt kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(1 554)
- Män17 %(309)
- 24 år eller yngre84 %1 572
- 25–34 år11 %204
- 35 år eller äldre5 %87
- Antagna kvinnor87 %(26)
- Antagna män13 %(4)
Anmälningskod UU-P2555. Källa: UHR.