Apotekarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3100
VT 2026urval 2 · UU-P8100
Söktryck just nu, VT 2027: 1 274 sökande hittills (319 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 19,29, troligen mellan 18,92 och 19,80.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 607
- 241 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 374
- Sökande per plats
- 12,4
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 012
- 262 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 214
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,19 | 18,85 | −0,34 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,46 | 18,89 | −0,57 |
| Antagna totalt | 170 | 130 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 31 av 33 terminer och legat kvar i 2 (median −0,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 30 av 33 terminer, minst 0,50 under i 26 och minst 1,00 under i 5.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 37 av 38 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 37 av 38 terminer, minst 0,10 under i 34 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,19 → 18,85 (−0,34) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,18 → 17,55 (−0,63) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,80 → 18,28 (−0,52) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| VT 2025 | 18,08 → 17,45 (−0,63) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,96 → 18,18 (−0,78) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2024 | 18,93 → 17,71 (−1,22) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,20 → 18,33 (−0,87) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| VT 2023 | 18,70 → 17,76 (−0,94) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2022 | 19,50 → 18,85 (−0,65) | 1,20 → 1,00 (−0,20) |
| VT 2022 | 19,01 → 18,39 (−0,62) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,00 | 19,50 |
| VT 2011 | 17,00 | 18,79 |
| HT 2011 | 18,50 | 19,90 |
| VT 2012 | 15,90 | 16,57 |
| HT 2012 | 18,90 | 18,31 |
| VT 2013 | 17,40 | 17,28 |
| HT 2013 | 18,80 | 18,70 |
| VT 2014 | 16,90 | 16,46 |
| HT 2014 | 18,60 | 19,31 |
| VT 2015 | 17,70 | 17,33 |
| HT 2015 | 18,90 | 17,58 |
| VT 2016 | 17,10 | 18,25 |
| HT 2016 | 19,60 | 20,86 |
| VT 2017 | 17,20 | 18,43 |
| HT 2017 | 18,42 | 19,48 |
| VT 2018 | 17,19 | 19,35 |
| HT 2018 | 18,10 | 19,67 |
| VT 2019 | 16,84 | 19,52 |
| HT 2019 | 18,52 | 19,21 |
| VT 2020 | 17,25 | 18,52 |
| HT 2020 | 19,00 | 19,65 |
| VT 2021 | 18,55 | 19,52 |
| HT 2021 | 19,24 | 20,16 |
| VT 2022 | 18,39 | 19,75 |
| HT 2022 | 18,85 | 19,58 |
| VT 2023 | 17,76 | 19,56 |
| HT 2023 | 18,33 | 19,91 |
| VT 2024 | 17,71 | 19,53 |
| HT 2024 | 18,18 | 19,36 |
| VT 2025 | 17,45 | 18,13 |
| HT 2025 | 18,28 | 19,05 |
| VT 2026 | 17,55 | 18,60 |
| HT 2026 | 18,85 | 18,89 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | 0,80 |
| VT 2009 | 0,20 |
| HT 2009 | 0,80 |
| VT 2010 | 0,20 |
| HT 2010 | 0,90 |
| VT 2011 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,90 |
| VT 2012 | 0,40 |
| HT 2012 | 1,00 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,00 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | 1,05 |
| VT 2015 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,15 |
| VT 2016 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 0,95 |
| HT 2018 | 1,05 |
| VT 2019 | 0,90 |
| HT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | 0,85 |
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,00 |
| VT 2023 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,05 |
| VT 2025 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 916 | 197 |
| VT 2009 | 412 | 149 |
| HT 2009 | 914 | 164 |
| VT 2010 | 521 | 153 |
| HT 2010 | 928 | 185 |
| VT 2011 | 497 | 151 |
| HT 2011 | 931 | 197 |
| VT 2012 | 438 | 138 |
| HT 2012 | 989 | 181 |
| VT 2013 | 545 | 160 |
| HT 2013 | 1 115 | 206 |
| VT 2014 | 555 | 151 |
| HT 2014 | 1 276 | 218 |
| VT 2015 | 648 | 190 |
| HT 2015 | 1 260 | 222 |
| VT 2016 | 706 | 181 |
| HT 2016 | 1 332 | 225 |
| VT 2017 | 707 | 189 |
| HT 2017 | 1 273 | 227 |
| VT 2018 | 749 | 206 |
| HT 2018 | 1 192 | 192 |
| VT 2019 | 686 | 211 |
| HT 2019 | 1 156 | 227 |
| VT 2020 | 735 | 217 |
| HT 2020 | 1 287 | 244 |
| VT 2021 | 913 | 257 |
| HT 2021 | 1 557 | 237 |
| VT 2022 | 933 | 236 |
| HT 2022 | 1 354 | 186 |
| VT 2023 | 828 | 193 |
| HT 2023 | 1 304 | 215 |
| VT 2024 | 836 | 205 |
| HT 2024 | 1 340 | 212 |
| VT 2025 | 871 | 242 |
| HT 2025 | 1 346 | 209 |
| VT 2026 | 1 012 | 262 |
| HT 2026 | 1 607 | 241 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Distans | 19,31 | 1,25 | 31,5 | 1 102 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 18,85 | 1,15 | 12,4 | 1 607 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 18,80 | 1,20 | 13,7 | 1 484 |
Om programmet
Vill du bidra till en friskare värld? Vill du ha en framtidssäker yrkesexamen med många karriärmöjligheter? På Apotekarprogrammet i Uppsala studerar du kemi, biologi och farmaci på ett unikt sätt som förbereder dig för en karriär som läkemedelsexpert med hela Europa som arbetsmarknad. Läkemedelsområdet är i ständig utveckling. Läkemedelsterapierna blir allt mer komplexa och skräddarsys allt oftare för den individuella patienten.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Apotekarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Apotekare | 42 900 kr37–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som apotekare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2023, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- ReceptarieprogrammetBI17,85HP0,80Sökande/plats14,0
- Kompletteringsutbildning för apotekare med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats3,3
- LäkarprogrammetBI22,19HP1,75Sökande/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetBI18,69HP1,10Sökande/plats29,3
- SjuksköterskeprogrammetBI15,54HP0,65Sökande/plats18,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats7,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - IntensivsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - OperationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P3100
UU-P3100 · nationell antagning
1 607 sökande, 241 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,19 | 94 | 18,85 | 71 | 259 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,46 | 18 | 18,89 | 15 | 130 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 58 | 1,15 | 44 | 318 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UU-P8100
UU-P8100 · nationell antagning
1 012 sökande, 262 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 81 | 17,55 | 65 | 125 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,03 | 24 | 18,6 | 20 | 102 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 54 | 1,00 | 44 | 185 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Apotekarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,85, HP 1,15 och BII 18,89. VT 2026: BI 17,55, HP 1,00 och BII 18,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 607 personer, varav 241 i första hand. 130 antogs, alltså 12,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 274 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Apotekarprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,85 HT 2026 mot 18,28 HT 2025. Sökande: 1 607 mot 1 346.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Apotekarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(1 250)
- Män22 %(357)
- 24 år eller yngre83 %1 338
- 25–34 år13 %210
- 35 år eller äldre4 %59
- Antagna kvinnor75 %(97)
- Antagna män25 %(33)
Anmälningskod UU-P3100. Källa: UHR.