Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3211
VT 2026urval 2 · UU-P8211
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 12 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 550
- 53 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 130
- Sökande per plats
- 18,3
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 384
- 45 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 80
- Sökande per plats
- 12,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,5 | 15,54 | −1,96 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,65 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,8 | 15,58 | −1,22 |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 25 terminer och legat kvar i 1 (median −1,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 24 av 25 terminer, minst 0,50 under i 23 och minst 1,00 under i 20.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 25 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 25 terminer, minst 0,10 under i 20 och minst 0,20 under i 15.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,50 → 15,54 (−1,96) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| VT 2026 | 15,95 → 13,80 (−2,15) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2025 | 16,80 → 15,10 (−1,70) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| VT 2025 | 15,28 → 13,70 (−1,58) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,08 → 14,75 (−2,33) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| VT 2024 | 15,89 → 13,75 (−2,14) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,01 → 14,51 (−2,50) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| VT 2023 | 15,67 → 14,07 (−1,60) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2022 | 17,95 → 15,78 (−2,17) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| VT 2022 | 16,24 → 15,48 (−0,76) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 18,60 | 17,21 |
| VT 2015 | 15,45 | 16,99 |
| HT 2015 | 18,10 | 17,40 |
| VT 2016 | 16,70 | 16,15 |
| HT 2016 | 15,90 | 16,11 |
| VT 2017 | 16,25 | 17,13 |
| HT 2017 | 16,31 | 16,76 |
| VT 2018 | 14,30 | 17,59 |
| HT 2018 | 16,70 | 16,54 |
| VT 2019 | 13,29 | 16,81 |
| HT 2019 | 15,71 | 16,81 |
| VT 2020 | 13,37 | 14,80 |
| HT 2020 | 16,98 | 16,39 |
| VT 2021 | 14,60 | 15,76 |
| HT 2021 | 17,45 | 19,40 |
| VT 2022 | 15,48 | 15,82 |
| HT 2022 | 15,78 | 17,07 |
| VT 2023 | 14,07 | 15,62 |
| HT 2023 | 14,51 | 16,30 |
| VT 2024 | 13,75 | 14,55 |
| HT 2024 | 14,75 | 15,33 |
| VT 2025 | 13,70 | 15,29 |
| HT 2025 | 15,10 | 16,65 |
| VT 2026 | 13,80 | 15,38 |
| HT 2026 | 15,54 | 15,58 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,95 |
| VT 2015 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,95 |
| VT 2016 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,70 |
| VT 2017 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,80 |
| VT 2018 | 0,40 |
| HT 2018 | 0,55 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,45 |
| VT 2020 | 0,15 |
| HT 2020 | 0,55 |
| VT 2021 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,45 |
| VT 2026 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 593 | 90 |
| VT 2015 | 284 | 63 |
| HT 2015 | 417 | 67 |
| VT 2016 | 288 | 49 |
| HT 2016 | 377 | 47 |
| VT 2017 | 350 | 54 |
| HT 2017 | 446 | 55 |
| VT 2018 | 307 | 40 |
| HT 2018 | 410 | 48 |
| VT 2019 | 190 | 40 |
| HT 2019 | 325 | 44 |
| VT 2020 | 224 | 29 |
| HT 2020 | 380 | 58 |
| VT 2021 | 272 | 56 |
| HT 2021 | 610 | 81 |
| VT 2022 | 366 | 58 |
| HT 2022 | 546 | 77 |
| VT 2023 | 348 | 54 |
| HT 2023 | 411 | 68 |
| VT 2024 | 309 | 49 |
| HT 2024 | 383 | 46 |
| VT 2025 | 289 | 49 |
| HT 2025 | 416 | 45 |
| VT 2026 | 384 | 45 |
| HT 2026 | 550 | 53 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Uppsala universitet Gotland · Du tittar på den här | 15,54 | 0,65 | 18,3 | 550 |
Om programmet
Som sjuksköterska är du omvårdnadsexperten som arbetar med människan i centrum. Din expertkunskap och värdegrund vilar i ett etiskt förhållningssätt, en humanistisk människosyn och en helhetssyn som ger patienten trygghet. Ditt arbete fokuserar på omvårdnadens teori och kliniska tillämpning, forskning, utveckling och utbildning samt ledarskap. Du kan välja att läsa sjuksköterskeprogrammet i Uppsala eller i Visby. För dig som väljer Visby ingår viss obligatorisk utbildning i Uppsala.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI18,69HP1,10Sökande/plats29,3
- LäkarprogrammetBI22,19HP1,75Sökande/plats41,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats7,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - IntensivsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - OperationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - AmbulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,5
- ApotekarprogrammetBI18,85HP1,15Sökande/plats12,4
- ReceptarieprogrammetBI17,85HP0,80Sökande/plats14,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P3211
UU-P3211 · nationell antagning
550 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,5 | 13 | 15,54 | 10 | 53 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,8 | 6 | 15,58 | 6 | 78 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 14 | 0,65 | 12 | 60 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod UU-P8211
UU-P8211 · nationell antagning
384 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,95 | 13 | 13,8 | 11 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,5 | 7 | 15,38 | 6 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 14 | 0,40 | 12 | 34 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,54, HP 0,65 och BII 15,58. VT 2026: BI 13,8, HP 0,40 och BII 15,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 550 personer, varav 53 i första hand. 30 antogs, alltså 18,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,54 HT 2026 mot 15,1 HT 2025. Sökande: 550 mot 416.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(439)
- Män20 %(111)
- 24 år eller yngre48 %266
- 25–34 år31 %171
- 35 år eller äldre21 %113
- Antagna kvinnor90 %(27)
- Antagna män10 %(3)
Anmälningskod UU-P3211. Källa: UHR.