Antagningspoäng Apotekarprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Apotekarprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Apotekarprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 4 193
- +22,1 % mot HT 2025
- Antagna
- 273
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 15,4
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Distans | 19,31 | 21,35 | 1,25 | 1 102 | 31,5 | −0,49 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,85 | 18,89 | 1,15 | 1 607 | 12,4 | +0,57 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 18,80 | 19,63 | 1,20 | 1 484 | 13,7 | +0,21 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,55 | 18,60 | 1,00 | 1 012 | 7,8 | +0,10 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 18,80 | 18,85 | 19,31 | 17,55 | 17,55 | 17,55 |
| 2025 | 18,28 | 18,59 | 19,80 | 17,45 | 17,45 | 17,45 |
| 2024 | 18,18 | 18,85 | 19,32 | 17,71 | 17,71 | 17,71 |
| 2023 | 18,33 | 18,88 | 20,15 | 17,76 | 17,76 | 17,76 |
| 2022 | 18,85 | 18,85 | 19,28 | 18,39 | 18,39 | 18,39 |
| 2021 | 19,11 | 19,24 | 19,53 | 18,55 | 18,55 | 18,55 |
| 2020 | 19,00 | 19,06 | 20,10 | 17,25 | 17,25 | 17,25 |
| 2019 | 18,23 | 18,52 | 19,05 | 16,84 | 16,84 | 16,84 |
| 2018 | 18,10 | 18,18 | 18,30 | 17,19 | 17,19 | 17,19 |
| 2017 | 18,30 | 18,42 | 18,50 | 17,20 | 17,20 | 17,20 |
| 2016 | 19,10 | 19,60 | 21,39 | 17,10 | 17,10 | 17,10 |
| 2015 | 18,56 | 18,90 | 19,22 | 17,70 | 17,70 | 17,70 |
| 2014 | 18,60 | 19,35 | 19,55 | 16,90 | 16,90 | 16,90 |
| 2013 | 18,00 | 18,70 | 18,80 | 17,40 | 17,40 | 17,40 |
| 2012 | 17,96 | 18,35 | 18,90 | 15,90 | 15,90 | 15,90 |
| 2011 | 18,20 | 18,35 | 18,50 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2010 | 18,00 | 18,03 | 18,06 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,15 | 1,20 | 1,25 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2025 | 1,05 | 1,10 | 1,10 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2024 | 1,00 | 1,05 | 1,25 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2023 | 0,95 | 1,00 | 1,10 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2022 | 1,00 | 1,00 | 1,20 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2021 | 1,05 | 1,10 | 1,25 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2020 | 1,05 | 1,05 | 1,20 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2019 | 0,95 | 1,00 | 1,35 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2018 | 1,00 | 1,05 | 1,30 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2017 | 1,10 | 1,15 | 1,15 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2016 | 1,10 | 1,15 | 1,35 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2015 | 1,10 | 1,15 | 1,25 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2014 | 1,05 | 1,10 | 1,15 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2013 | 0,90 | 1,00 | 1,05 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2012 | 1,00 | 1,00 | 1,30 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2011 | 0,70 | 0,80 | 0,90 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2010 | 0,80 | 0,85 | 0,90 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
| 2009 | 0,80 | 0,85 | 0,90 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
| 2008 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Apotekare
- Medianlön
- 42 900 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 800 kr – 56 600 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som apotekare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2023. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Apotekarprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Umeå universitet (Umeå): 19,31 i urvalsgruppen BI och 1,25 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Apotekarprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Göteborgs universitet (Göteborg): 18,80 i BI och 1,20 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Apotekarprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,15–1,25 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Apotekarprogrammet HT 2026?
4 193 sökte programmet vid 3 lärosäten och 273 antogs, alltså ungefär 15,4 sökande per plats. 668 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Apotekarprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,26 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +22,1 %.
Vad tjänar man efter Apotekarprogrammet?
Medianlönen för apotekare var 42 900 kr i månaden 2023 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.