Antagningspoäng Civilekonomprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Civilekonomprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 20 888
- +3,8 % mot HT 2025
- Antagna
- 1 635
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 12,8
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 10
- 15 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 19,95 | 1,35 | 4 033 | 18,8 | ±0,00 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 18,90 | 1,20 | 2 290 | 28,3 | +0,10 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 19,45 | 1,20 | 1 917 | 11,1 | – |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 19,10 | 1,15 | 1 572 | 19,2 | −0,04 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 17,80 | 1,10 | 1 714 | 13,0 | +0,52 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | 18,15 | – | 1 828 | 13,2 | −0,12 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 17,10 | 1,05 | 1 406 | 10,0 | +0,10 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | 18,10 | – | 870 | 25,6 | −0,52 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 17,04 | 0,95 | 1 318 | 12,0 | −0,21 |
| Umeå universitet Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management · Umeå | 17,22 | 16,35 | 0,90 | 423 | 8,5 | +0,41 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 17,28 | 0,95 | 1 547 | 6,7 | −0,69 |
| Umeå universitet Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik · Umeå | 16,67 | 16,20 | 0,95 | 447 | 9,1 | +0,47 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | 15,55 | 15,70 | 0,95 | 500 | 10,0 | −1,52 |
| Luleå tekniska universitet Civilekonom · Luleå | 15,30 | 15,09 | 0,65 | 689 | 6,8 | +0,55 |
| Mittuniversitetet Östersund | 14,47 | 15,79 | 0,65 | 334 | 6,7 | −0,32 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 18,43 | 18,20 | 1,10 | 1 944 | 19,4 | +0,15 |
| Umeå universitet Umeå | Inget urval | – | Inget urval | 41 | – | – |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Urval SD: Alla antogs | – | – | – | 1 | – | – |
| Mittuniversitetet Östersund · Urval SD: Alla antogs | – | – | – | 1 | – | – |
| Högskolan i Borås Borås · Urval Sen anmälan (SA): Alla antogs | – | – | – | 0 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,47 | 17,71 | 19,58 | 18,43 | 18,43 | 18,43 |
| 2025 | 14,75 | 17,65 | 19,75 | 16,71 | 17,50 | 18,28 |
| 2024 | 14,01 | 17,23 | 19,84 | 17,80 | 17,80 | 17,80 |
| 2023 | 15,47 | 16,81 | 19,58 | 15,72 | 16,89 | 18,06 |
| 2022 | 11,93 | 16,98 | 20,26 | 17,92 | 19,87 | 21,81 |
| 2021 | 15,84 | 17,71 | 20,00 | 18,10 | 18,10 | 18,10 |
| 2020 | 15,30 | 17,63 | 19,53 | 17,43 | 17,43 | 17,43 |
| 2019 | 15,20 | 17,34 | 19,19 | 17,96 | 17,96 | 17,96 |
| 2018 | 14,75 | 17,23 | 19,31 | 17,14 | 17,14 | 17,14 |
| 2017 | 16,55 | 17,70 | 19,32 | 18,17 | 18,17 | 18,17 |
| 2016 | 16,50 | 17,96 | 20,00 | 18,13 | 18,13 | 18,13 |
| 2015 | 17,51 | 18,50 | 20,00 | 17,65 | 17,92 | 18,20 |
| 2014 | 17,70 | 18,80 | 20,30 | 18,10 | 18,25 | 18,40 |
| 2013 | 17,30 | 18,60 | 20,15 | 18,00 | 18,33 | 18,65 |
| 2012 | 16,90 | 19,00 | 21,72 | 18,60 | 18,60 | 18,60 |
| 2011 | 16,50 | 18,29 | 21,54 | 17,80 | 18,58 | 19,36 |
| 2010 | 15,38 | 19,27 | 21,47 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,65 | 0,95 | 1,35 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2025 | 0,65 | 0,93 | 1,30 | 1,00 | 1,08 | 1,15 |
| 2024 | 0,55 | 0,90 | 1,30 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2023 | 0,60 | 0,85 | 1,20 | 0,80 | 0,90 | 1,00 |
| 2022 | 0,30 | 0,85 | 1,20 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2021 | 0,75 | 0,90 | 1,25 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2020 | 0,55 | 0,85 | 1,15 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2019 | 0,75 | 0,90 | 1,20 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2018 | 0,70 | 0,95 | 1,30 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2017 | 0,80 | 1,00 | 1,30 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2016 | 0,95 | 1,05 | 1,30 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2015 | 1,00 | 1,10 | 1,35 | 1,05 | 1,08 | 1,10 |
| 2014 | 1,00 | 1,10 | 1,35 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2013 | 1,00 | 1,10 | 1,30 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2012 | 0,90 | 1,10 | 1,60 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2011 | 0,70 | 1,10 | 1,60 | 0,90 | 1,15 | 1,40 |
| 2010 | 0,70 | 1,10 | 1,60 | 0,80 | 1,05 | 1,30 |
| 2009 | 0,50 | 1,20 | 1,90 | 0,50 | 0,90 | 1,30 |
| 2008 | 0,40 | 1,10 | 1,60 | 1,30 | 1,60 | 1,90 |
Lön och jobbchanser
Övriga ekonomer
- Medianlön
- 52 000 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 100 kr – 78 900 kr
Controller
- Medianlön
- 55 100 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 500 kr – 80 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som controller vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Revisorer m.fl.
- Medianlön
- 47 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 34 600 kr – 73 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som revisor vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilekonomprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linköpings universitet (Linköping): 19,58 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilekonomprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mittuniversitetet (Östersund): 14,47 i BI och 0,65 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilekonomprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,65–1,35 beroende på lärosäte, med medianen 0,95. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilekonomprogrammet HT 2026?
20 888 sökte programmet vid 10 lärosäten och 1 635 antogs, alltså ungefär 12,8 sökande per plats. 3 370 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilekonomprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,06 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +3,8 %.
Vad tjänar man efter Civilekonomprogrammet?
Medianlönen för övriga ekonomer var 52 000 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.