Civilekonom
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-80027
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 689
- 98 i första hand
- Antagna
- 102
- urval 2
- Reserver
- 95
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,29 | 15,3 | +0,01 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,09 | 15,09 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 190 | 102 | −88 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 18 terminer och legat kvar i 4 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 18 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,29 → 15,30 (+0,01) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2025 | 14,90 → 14,75 (−0,15) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2024 | 14,88 → 14,01 (−0,87) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2023 | 12,72 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,72 → 13,28 (−2,44) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2021 | 16,92 → 15,84 (−1,08) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,21 → 15,30 (−0,91) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2019 | 14,93 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,50 → 15,50 (−1,00) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,25 → 16,55 (−0,70) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,38 | 16,93 |
| HT 2011 | 16,50 | 16,08 |
| HT 2012 | 16,90 | 16,37 |
| HT 2013 | 17,30 | 17,27 |
| HT 2014 | 17,70 | 16,80 |
| HT 2015 | 17,51 | 16,55 |
| HT 2016 | 16,50 | 16,29 |
| HT 2017 | 16,55 | 16,31 |
| HT 2018 | 15,50 | 16,10 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,30 | 15,74 |
| HT 2021 | 15,84 | 16,35 |
| HT 2022 | 13,28 | 14,82 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,01 | 15,01 |
| HT 2025 | 14,75 | 15,69 |
| HT 2026 | 15,30 | 15,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 672 | 86 |
| HT 2010 | 855 | 101 |
| HT 2011 | 1 033 | 117 |
| HT 2012 | 959 | 103 |
| HT 2013 | 1 192 | 150 |
| HT 2014 | 1 289 | 138 |
| HT 2015 | 1 176 | 125 |
| HT 2016 | 1 101 | 120 |
| HT 2017 | 1 049 | 131 |
| HT 2018 | 918 | 102 |
| HT 2019 | 644 | 106 |
| HT 2020 | 802 | 118 |
| HT 2021 | 969 | 122 |
| HT 2022 | 731 | 112 |
| HT 2023 | 653 | 106 |
| HT 2024 | 606 | 80 |
| HT 2025 | 665 | 92 |
| HT 2026 | 689 | 98 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | 15,30 | 0,65 | 6,8 | 689 |
Om programmet
Vår civilekonomutbildning ger dig en yrkesexamen på avancerad nivå som är skräddarsydd för framtidens behov. Du lär dig att leda, fatta strategiska beslut och optimera resurser. Under utbildningen får du kunskaper och värdefulla kontakter med näringslivet för att kickstarta din karriär.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-80027
LTU-80027 · nationell antagning
689 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,29 | 105 | 15,3 | 47 | 47 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,09 | 21 | 15,09 | 12 | 31 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 63 | 0,65 | 42 | 53 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
Vanliga frågor om Civilekonom
Vad krävdes för att komma in på Civilekonom vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,3, HP 0,65 och BII 15,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonom vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 689 personer, varav 98 i första hand. 102 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilekonom vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,3 HT 2026 mot 14,75 HT 2025. Sökande: 689 mot 665.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Civilekonom mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(256)
- Män63 %(433)
- 24 år eller yngre91 %624
- 25–34 år8 %58
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor32 %(33)
- Antagna män68 %(69)
Anmälningskod LTU-80027. Källa: UHR.