Ekonomie, kandidat
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-80983
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? Här var BI-gränsen på våren inte lägre än hösten innan i något av 3 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 379
- 28 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 31
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,6 | 12,6 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,15 | 14,15 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 55 | −45 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,50 under i 18 och minst 1,00 under i 14.
Sedan VT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,60 → 12,60 (±0) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2025 | 12,97 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 13,77 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,90 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,34 → 15,15 (−1,19) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2020 | 15,74 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,74 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,47 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,14 → 14,75 (−1,39) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2016 | 16,60 → 15,80 (−0,80) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | 13,90 | 14,94 |
| HT 2012 | 15,25 | 15,91 |
| VT 2013 | 16,80 | 14,50 |
| HT 2013 | 16,20 | 17,30 |
| VT 2014 | 16,75 | 16,76 |
| HT 2014 | 16,90 | 15,92 |
| HT 2015 | 16,80 | 15,66 |
| HT 2016 | 15,80 | 15,10 |
| HT 2017 | 14,75 | 15,05 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,15 | 15,35 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,60 | 14,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | 0,85 |
| HT 2013 | 0,80 |
| VT 2014 | 1,10 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 201 | 30 |
| VT 2010 | 285 | 77 |
| HT 2010 | 232 | 13 |
| VT 2011 | 203 | 24 |
| HT 2011 | 261 | 21 |
| VT 2012 | 303 | 30 |
| HT 2012 | 449 | 24 |
| VT 2013 | 479 | 47 |
| HT 2013 | 701 | 46 |
| VT 2014 | 643 | 78 |
| HT 2014 | 827 | 42 |
| HT 2015 | 883 | 69 |
| HT 2016 | 782 | 61 |
| HT 2017 | 642 | 55 |
| HT 2018 | 547 | 36 |
| HT 2019 | 340 | 27 |
| HT 2020 | 446 | 37 |
| HT 2021 | 502 | 51 |
| HT 2022 | 370 | 33 |
| HT 2023 | 345 | 23 |
| HT 2024 | 323 | 37 |
| HT 2025 | 344 | 32 |
| HT 2026 | 379 | 28 |
Om programmet
Ekonomie kandidatprogrammet är en gedigen utbildning med gott anseende. Programmet ger dig en bred ekonomisk kompetens som öppnar upp för karriärmöjligheter i många olika branscher.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- CivilekonomBI15,30HP0,65Sökande/plats6,8
- Internationell ekonomi, kandidatBI17,64HP0,95Sökande/plats13,2
- Civilingenjör industriell ekonomiBI17,26HP1,15Sökande/plats6,9
- Ledarskap och verksamhetsutveckling inom utbildning, magisterBI–HP–Sökande/plats11,4
- Ekonomisk dataanalys, magister - inriktning Nationalekonomi (distans), nordiska studenterBI–HP–Sökande/plats–
- Ekonomisk dataanalys, magister - inriktning Nationalekonomi (Normal, Luleå), nordiska studenterBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-80983
LTU-80983 · nationell antagning
379 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,6 | 54 | 12,6 | 28 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,15 | 12 | 14,15 | 7 | 10 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 33 | 0,40 | 19 | 6 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Ekonomie, kandidat
Vad krävdes för att komma in på Ekonomie, kandidat vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,6, HP 0,40 och BII 14,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomie, kandidat vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 379 personer, varav 28 i första hand. 55 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(143)
- Män62 %(236)
- 24 år eller yngre84 %317
- 25–34 år14 %52
- 35 år eller äldre3 %10
- Antagna kvinnor40 %(22)
- Antagna män60 %(33)
Anmälningskod LTU-80983. Källa: UHR.