Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62128
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 318
- 167 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 286
- Sökande per plats
- 12
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 17,33 | −0,27 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,1 | 17,04 | −0,06 |
| Antagna totalt | 140 | 110 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 18 terminer och legat kvar i 6 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 18 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,60 → 17,33 (−0,27) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,75 → 17,54 (−0,21) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,33 → 17,11 (−0,22) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,35 → 16,72 (−0,63) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,45 → 16,50 (−0,95) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 17,86 → 17,71 (−0,15) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2020 | 17,94 → 17,43 (−0,51) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 17,70 → 17,34 (−0,36) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,40 → 17,10 (−0,30) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2017 | 17,91 → 17,66 (−0,25) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,90 | 17,80 |
| HT 2011 | 17,73 | 17,50 |
| HT 2012 | 18,30 | 18,54 |
| HT 2013 | 18,90 | 18,10 |
| HT 2014 | 18,60 | 18,33 |
| HT 2015 | 18,30 | 17,75 |
| HT 2016 | 17,95 | 17,10 |
| HT 2017 | 17,66 | 17,60 |
| HT 2018 | 17,10 | 17,17 |
| HT 2019 | 17,34 | 17,26 |
| HT 2020 | 17,43 | 17,35 |
| HT 2021 | 17,71 | 17,66 |
| HT 2022 | 16,50 | 17,19 |
| HT 2023 | 16,72 | 16,57 |
| HT 2024 | 17,11 | 17,50 |
| HT 2025 | 17,54 | 17,15 |
| HT 2026 | 17,33 | 17,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 1 419 | 171 |
| HT 2010 | 1 531 | 157 |
| HT 2011 | 1 978 | 193 |
| HT 2012 | 2 002 | 194 |
| HT 2013 | 2 039 | 196 |
| HT 2014 | 2 165 | 177 |
| HT 2015 | 1 943 | 153 |
| HT 2016 | 1 645 | 123 |
| HT 2017 | 1 569 | 164 |
| HT 2018 | 1 370 | 160 |
| HT 2019 | 1 167 | 141 |
| HT 2020 | 1 318 | 182 |
| HT 2021 | 1 510 | 206 |
| HT 2022 | 1 177 | 129 |
| HT 2023 | 1 054 | 139 |
| HT 2024 | 1 133 | 134 |
| HT 2025 | 1 264 | 171 |
| HT 2026 | 1 318 | 167 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås · Du tittar på den här | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
Civilekonomprogrammet är en attraktiv utbildning som leder till en spännande och utmanande yrkeskarriär inom redovisning, marknadsföring eller management. Företag vill idag ha skickliga och välutbildade civilekonomer. Därför har vi format vår utbildning i samråd med företag för att leva upp till framtidens behov. Våra studenter har under många år varit efterfrågade på arbetsmarknaden.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- EkonomutbildningenBI16,91HP0,95Sökande/plats15,9
- Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt managementBI15,30HP0,65Sökande/plats7,5
- TextilekonomutbildningenBI16,45HP0,75Sökande/plats5,8
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Masterprogram i fashion management och marknadsföringBI–HP–Sökande/plats5,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62128 · nationell antagning
1 318 sökande, 167 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 77 | 17,33 | 60 | 202 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,1 | 14 | 17,04 | 11 | 81 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 46 | 0,95 | 36 | 211 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
HB-S2128 · nationell antagning
Senare del av program, Civilekonomprogrammet. 9 sökande, 7 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HSKP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,33, HP 0,95 och BII 17,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 1 318 personer, varav 167 i första hand. 110 antogs, alltså 12 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,33 HT 2026 mot 17,54 HT 2025. Sökande: 1 318 mot 1 264.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(621)
- Män53 %(697)
- 24 år eller yngre90 %1 188
- 25–34 år8 %112
- 35 år eller äldre1 %18
- Antagna kvinnor49 %(54)
- Antagna män51 %(56)
Anmälningskod HB-62128. Källa: UHR.